Dini Soru / Sorular / Namaz kılanla kılmayanın arasındaki fark

Namaz kılanla kılmayanın arasındaki fark

Sponsorlu Bağlantılar

Namaz kılanla kılmayanın arasındaki fark

Soru

Selamün Aleyküm 5 vakit namaz bildiğimiz gibi farz kılan borcundan kurtulacak kılmayan da cehennemde veya farklı şekillerde azap görecek bildiğim kadarıyla. 2 tane sorum var benim.

İlk sorum 5 vakit namazını kılan, cuma namazına da giden birinin kabir de berzah hayatında ve mahşer gününde ne gibi avantajı olacak? Yani namaz kıldığı için diğer günahları olsa da bunlara biraz hoşgorü ile mi bakılacak (Bir hadiste diğer amelleri kabul olur gibi birşey yazıyor).

Diğer sorum ise şudur: 5 vakit namazının çoğunu kılsa fakat kılamadığı kaza namazları kalsa onları kaza etmeye devam ederken biri ölse bu adamın namazları affedilebilir mi? Yani mesela 19 yaşında namaza başladı 50 yaşında öldü 50 yaşına kadar kıldı ama 15 yaşından 19 yaşına kadar namaz kılmadı ve bunların ufak kısmını kaza etti diyelim bunun durumu ne olur? İkindi ve sabah namazların önemi bunu etkiler mi? Şimdiden ALLAH a emanet olun teşekkürler.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Kul haklarından ilk hesap insan öldürmekten ve Allah haklarından ise ilk hesap namazdan olacağı bildirilmiştir. Eğer namaz sağlam çıkarsa diğer hesabı kolay olacağı müjdelenmiştir. Ne kadar kazamız varsa biz ilk fırsatta yerine getirmeye çalışalım. Eğer tövbe etmiş ve kaza ederken tamamlayamadan birisi vefat ederse, elbette Allah çok merhametlidir ve affedicidir. Allah dilerse onu affeder dilerse cezalandırır. Bazı amellerin sevabının fazla olması farzları affettirir deme garantimiz yoktur ama Allah’tan öyle bir af yapması elbette ümit edilir. Sende Allah’a emanet ol.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: namaz kilan ve kilmayanin arasindaki fark, Namaz kılanla kılmayanın farkı

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.