Dini Soru / Sorular / Namaz vakitleri ne zaman sona erer

Namaz vakitleri ne zaman sona erer

Sponsorlu Bağlantılar

Namaz vakitleri ne zaman sona erer
Soru

Selamın aleyküm hocam ezan okunduktan sonra giren namaz vakitlerinin süresi ne kadardır ve namaz vakti girdikten sonra ne kadar sürede namaz kılınması doğrudur kısaca açıklar mısınız?

Cevap

Her farz vakit namazı zamanı girdikten sonra kılınabilir ancak kendi vakti içerisinde daha faziletli olan vakitleri vardır. Bütün vakitler hakkında sevgili peygamberimiz aleyhisselamın uygulamaları ve sünnetleri bulunmaktadır. Bu vakitleri sırası ile şöyle izah edebiliriz.

Sabah Namazının Faziletli Vakti:

Sabah namazını ortalık ağarıncaya kadar geciktirmek müstehabdır. Bunun ölçüsü: Kılınan namazın iadesi gerektiğinde bunu edâ edecek kadar bir zamanın kalmasıdır. (Et-Tebyyin – Nasburraye / Zeylai : 1/225.)

Resûlullah (A.S.) Efendimizden bu konuda şu hadis rivayet edilmiş ve sahih kabul edilmiştir:

“Sabah namazını ortalık ağarıncaya kadar geciktirin! Çünkü bunun sevabı daha büyüktür.” (Ebû Dâvud – Tirmizî – îbn Mace, Nesâi : Rafi’ b, Hudayc’den.)

Öğle Namazının Faziletli Vakti:

Öğle namazı vakit girince, diğer namazlar gibi kılınabilir. Ancak yazın sıcak aylarında onu biraz geciktirmek, kışın kısa ve soğuk günlerinde vakit olunca kılmak müstehabdır. (Mecmau’l-Enhür – Bedayi’ – El-Kâfi.)

İkindi Namazının Müstehab Vakti:

İkindi namazını, güneşin parlaklığının değişmediği vakte kadar geciktirmek müstehabdır. Bu da daha çok, her şeyin gölgesi -fey-i zeval hariç- iki mislini bulup aştığı vakte rastlar. Buradaki değişiklikten maksat, çoğu fakihlere göre, ışınların parlaklığı değil, güneş cirminin gözle rahatlıkla bakılmayacak kadar parlak bulunmasıdır. (El-Hidâye – Fetavâ-yi Hindiyye.)

Akşam Namazının Müstehab Vakti:

Genellikle akşam namazını vaktin evvelinde kılmak müstehab sayılmıştır. Çünkü bu konudaki tavsiye anlamındaki hadisler çeşitli rivayet yollarıyla nakledilmiş ve çoğu sahih kabul edilmiştir.

«Ümmetim, akşam namazını (vakit girdiğinde) acele ettiği, yatsı namazını da geciktirdiği sürece hayır üzere olacaktır.» (Ebû Dâvud – Nasburraye / Zeylaî: Hadisün garibün.)

«Ümmetim, akşam namazını, yıldızlar belirgin duruma gelinceye kadar geciktirmediği sürece fıtrat üzere olacaktır.» (İbn Mâce : Abbas bin Abdilmüttalib’den.)

Yatsı Namazının Müstehab Vakti:

Yatsı namazını -yorgun ve uykusuz olmayanların- gecenin üçte birine geciktirmeleri müstehabdır.

Bu konuda yapılan sahih rivayette şöyle buyurulmuştur.

«Ümmetime meşakkat vermemiş olsaydım, her namazda misvak kullanmalarını emreder ve yatsı namazını da gecenin üçte birine geciktirirdim.» (Tirmizi / Taharet bahsinde, Nesâi / Oruç teatisinde.)

Vitir namazını da -uyanacağına güveni olan kimse için- gecenin sonuna geciktirmek müstehabdır. Kendine güveni olmayanın uyumadan önce kılması müstehabdır. (Et-Tebyin – Fetavâ-yi Hindiyye – İbn Abidin.)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: namaz vakitleri ne zaman sona erer

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. Selamünaleyküm,
    Ezanın okunması ile bütün namazların vakti gelmiş olunur ve namaz kılınabilinir. Fakat bir istisnai durum vardır. O da akşam ezanı okunduktan bir on dakika sonra kılınması durumudur. bu şekilde kılmak daha sevabı yüksektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.