Dini Soru / Sorular / Namazda sure sırası varmı

Namazda sure sırası varmı

Sponsorlu Bağlantılar

Namazda sure sırası varmı

Soru

mrb nasr suresinden sonra tebbet okunur mu 2 li rekatlarda yada farz namazlarının ilk 2 rekatında ilk rekatında nasr ikinci rekatında tebbet hocalar okuyor.

Fakat anlamadığım şu, bildiğim kadar ilk rekatta okuyacağımız sure sayısı ikinci rekatta okuyacağımız sure sayısından uzun olmalı bildiğim kadar ama burada nasr 3 e ayet diyor tebbet 5 ayet diyor. Yani otomatik olarak ilk rekattaki kısa ikincisindeki ise uzun oluyor. Aydınlatır mısınız rica etsem.

Cevap

Merhabalar kardeşim. Namazlarda fatihadan sonra okunan zammı surelerin veya ayetlerin sıralamasına göre okunması sünnettir. Sizin sorduğunuz soruda sıralamaya uyarak her rekatta bir sure okunursa ve bu surelerden ikinci rekatta okunan birinci rekattakine göre daha uzun olursa ne olur? Bu sıralama hakkında hadisi şerifler olduğu için bir mahzuru yoktur. Ayrıca esas ve önemli olan sıralamayı gözetmektir. Oradaki uzunluklar hem fazla değil hemde sünnette bu var olduğu için okunabilir. Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: namazda surelerin sırası varmi, namazda zammı sure sırası varmi

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.