Dini Soru / Sorular / Namazda yanlışlık

Namazda yanlışlık

Sponsorlu Bağlantılar

Namazda yanlışlık

Soru

Selamun aleyküm arkadaşlar daha yeni akşam namazını kılarken 3.rekat farz kılarken yanlışlıkla namaz suresi de okudum ama hemen farkedip tekrar besmele çekerek 3. rekata tekrardan başladım. Namaz kabul olur mu?

Namaz suresini okuduğum halde devam etseydim namaz kabul olur muydu? Ve de namazda sürekli genellikle son rekatlarda allahümme salli , bariki filan okuduktan sonra acaba Allahümme salliyi okudummu , Ettehiyyatü ‘ yü acaba bir yerini atladımmı , rabbena atina ‘yı okudummu ki diye aklımda hep sorular oluşuyor ama okuduğumu hatırlar gibi oluyorum tekrardan kılmadımmı ki diye düşünüyorum bundan nasıl kurtulurum?

Aynı şekilde abdesttede oluyor alırken bir yeri atladım gibime geliyor ama defalarca videodaya çektim videoya baktıktan sonra tam aldığımı görüyorum nasıl kurtulurum bundan.

Cevap

Aleykum selam kardeşim.

Zammı sure okunmmayan yerlerde şayet okunursa rükuyu geciktirdiğin için sehiv secdesi yapman gerekir. Buna rağmen namazını kaza etmene gerek yoktur namazın sahihtir. Okudğunu hatırladığın anda keserek rükuya gitmelisin.

Tehiyyat ve allahumme salli, barik ve rabbena dualarını okumamış olsan bile namazın sahihtir.

Aynı şekilde abdesttede oluyor alırken bir yeri atladım gibime geliyor ama defalarca videodaya çektim videoya baktıktan sonra tam aldığımı görüyorum nasıl kurtulurum bundan.

Namazda ve abdestte düştüğün durum vesveseden oluyor.
Vesveseye izin vermemek için namaza konsantre ol. Duaları ve sureleri ihlas ile okumaya çalış, anlamlarını düşün. Allah’ın tam karşısındaymışsın gibi ve sanki son namazını kılıyorsun gibi düşünerek kılmaya çalış.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Şeytan insanlara nasıl vesvese verir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.