Dini Soru / Sorular / Namazı huşu ile kılmak için ne yapmalı

Namazı huşu ile kılmak için ne yapmalı

Sponsorlu Bağlantılar

Namazı huşu ile kılmak için ne yapmalı

Soru

Selamun aleykum. Ben son günlerde nefsimle hesaplaşma halindeyim. Çok fazla gıybet yapıyordum, tevbe ettim. Günahlardan kaçıyorum, Rabbime karşı sevgimin günden güne arttığını hissediyorum. Kuran okuyorum, tesbihat yapıyorum, herkesle iyi geçiniyorum elhamdulillah. Sabah namazına kalkıyorum kuranı kerim+meal+tesbihat yapmadan uyumuyorum. Uyuyamıyorum. İbadetlerimde en ufak bir eksiklikte nefesim kesiliyor, resmen ibadetlerim ruhumun gıdası oldu. Namazlarımı da kazalarıyla sünnetleriyle kılıyorum. Fakat huşu hissedemiyorum. Dua ederken ki, kuran okurken ki huzuru namaz kılarken hissedemiyorum. Bunun sebebi ne olabilir? Ayrıca kalbimde Allah sevgisinden başka hiç bir sevgi, hiç bir heves kalsın istemiyorum. Bunun için ne yapabilirim.?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Kalpler yalnız Allah’ı anmakla tatmin olur. Namazda huşu her zaman olacak değildir aksine zoraki kıldığın namaz daha faziletlidir. Çünkü Allah seni huzuruna çağırıyor, sen nefsini ve şeytanı atlatıp, seni Yaradan ile görüşmeye, O’na teşekkür etmeye gidiyorsun. O’na sevgini ispat etmek için O’nun huzuruna duruyorsun. Bundan daha tatlı birşey olabilir mi?
Her zaman huşu hissedememizin nedeni sıradan, günahkar insanlar olmamızdır. Peygamberler ve evliyaullah daima huşu hissederler. İbadetin Allah tarafından en hoş olanı az da olsa devamlı olanıdır.
Allah sevgisi için 3 şeyi unutmayalım kardeşim: fikir, zikir ve şükür.
Fikir, Allah’ı tefekkür etmek,tüm detayları ile.
Zikir, Allah’ı her an her yerde tesbih etmek.
Şükür, Allah’ın karşılıksız verdiği dünyevi, uhrevi ve maddi, manevi herşeye teşekkür, şükür etmek.

Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.