Dini Soru / Sorular / Namazı son dakikada kılmak

Namazı son dakikada kılmak

Sponsorlu Bağlantılar

Namazı son dakikada kılmak

Soru

Selamun aleykum hocam, öncelikle sizlere çok çok çok teşekkür ederim Allah razı olsun sizden bütün soruları hızlı ve doğru bir şekilde cevapliyorsunuz bu sorumu da cevaplanacağinizdab şüphem yok bu yüzden şimdiden cevap icin de Allah razı olsun,
Ben geçmişte çok büyük hatalar yaptım içki sigara haram siteler zina yalan söylemek yalan yere yemin etmek namaz kilmamak anne babayı üzmek vs vs bir sürü günaha girdim ama su an tövbe ettim hepsine her vakitte ediyorum elhamdülillah, ama şunu sormak istiyordum bir günaha tövbe edipte tekrar o günahı işlerden geçmişteki tüm gunahlara birlikte tekrar gunahlar yazılıyormus ben tekrar cinsel ilişki olarak zina etmem asla ama dışarda insanlarla goz göze gelmek göz zinası oluyor ben yanlışlıkla veya bir anlık dönmeyle bakmayla otobüs sokak vs yerlerde birisiyle bi iki kere göz göze gelince o tövbe ettiğim bütün günahlar geri mi yazılıyormus bana o da bir zina sonuçta göz zinası ? Veya hiç istemesem de bazen annemi kızdırabiliyorum hemen özur diliyorum ama o an sinirleniyor ben annemi üzmüş olduğum için o tövbe ettiğim günahlar yine yazılıyor mu tovbelerim ise yaramamis veya sanki gerçek değilmiş gibi mi oluyor ama ben gerçekten tövbe ettim o eski çok uzdugum gibi asla uzmem anne babamı, ya da mesela ağlıyorum ama Ablam gözlerine ne oldu diyince telefona bakmaktandir dedim geçen bu içime dert oldu çünkü yalan olmuş oldu ama ağlama sebebimi ablama söyleyemezdin o an yani bir anlık oldu eski tüm yalanların için olan tovbem bosa gidip günahlar geri mi geldi bunları bir açıklayabilir misin hocam lütfen ablama gecen aglamistim demem gerekiyorsa duzeltiyim bu hatami yalan söylediğimi itiraf ediyim? Eğer bunların hepsi tovbemi bozmuş oluyorsa nasıl bir yol izlemeliyim sürekli tövbe etmek yeterli mi aklıma geldikçe estağfirullah diyorum ?

Birde hocam ben artık huşu içinde olamasa da elimden geldiğince kendimi namaza vermeye çalışarak her vakit namaz kılıyorum son dakikaya bırakmamaya çalışıyorum ama Ablam hep son dakika kılıyor ikindi okunmasına 2 3 dk kala öğleni kılıyor akşam okunmasına 3 4 dk kala ikindiyi kılıyor falan hadi kalk namazı kıl diyince bana sanane diyor diğer vakit yine son dakikaya bırakınca üzülüyorum yine söylüyorum bu sefer daha çok kızıp bağırıyor bir şey diyemiyorum bir sonraki vakit yine son dakikada kıldı onun adına ben üzüldüm bir şey de diyemedim desem de fayda etmiyor zaten böyle yapmasının ona günahı var mı ben namaz birleştirmenin de bir çok günahı olduğunu duymuştum yoksa sonuçta o vakit bitmeden kıldığı için herhangi bir günahı yok mudur sadece sevabi belki biraz daha az mı olur ?(en doğrusunu Allah bilir tabi ki ama son vakte göre ilk vakitte kılmak daha hayırlıdır anlaminda diyorum )
Eğer böyle yapmak yanlış ve günah bir durumsa ablama bunu nasıl ifade edebilirim bir öneriniz var mı ?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Sizden ricamız sorularınızı tek tek ve anlaşılır özet bir şekilde sorarsanız çok memnun oluruz. Aksi takdirde adminler soruları yayınlamayabilirler.

– Allah edilen tövbeleri kabul eder. Tek tek olarak da günahlara tövbe etmek caizdir. Ancak o tövbe edilen günaha tekrar dönülürse eski günahlarda tekrar devam eder.

– Tövbeyi sık sık yapmak güzeldir. Peygamber aleyhisselam bile ben günde yüz defa istiğfar ederim buyurmuştur. İnsan zayıftır ve her an günaha düşmeye meyilli olduğu için tövbeyi sürekli tekrarlamak çok iyidir. Böyle yaparsan bu ayrıntılara da takılmamış olursun.

– Ablana sadece güzellikle ve faydası olacağını düşündüğün zamanlarda nasihat edebilirsin. Vakit çıkmadan kılınan namaz geçerlidir ama bir mazeret olmadan son ana kadar bırakmak mekruhtur yani belki sevabı az olabilir. Herkes kendi yaptığından sorumludur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sevgili ile aynı rüyayı görmek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Sevgili ile aynı rüyayı görmek

Sponsorlu Bağlantılar Sevgili ile aynı rüyayı görmek Soru Sevgilimle aynı gün ikimizde yangınlı ateşli olan …

Nisa suresi 137. ayet tefsiri

Sponsorlu Bağlantılar Nisa suresi 137. ayet tefsiri Soru Selamun aleykum hocam, internette bir yazı okudum …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.