Dini Soru / Sorular / Nas suresi neden indirilmiştir kısaca

Nas suresi neden indirilmiştir kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Nas suresi neden indirilmiştir kısaca

Soru

Selamun aleykum hocam. Nas suresinin nüzul sebebini açıklar mısınız? Nas suresi neden indirilmiştir lütfen kısaca bilgi verir misiniz.

Cevap

Aleykum selam. Nas suresi Medine de nazil olmuştur. Nas suresinin nüzul sebebi hadisi şeriflerde uzun bir rivayetle anlatılmıştır. Nüzul sebebini kısaca özetleyelim.

Nas suresinin nüzul sebebi

Peygamber efendimiz aleyhisselama yahudiler tarafından yapılan büyünü bozulmasına karşı felak ve nas sureleri birlikte nazil olmuşlardır.
Seâlibî Tefsirinde Yahudi Lebîd ibnu’l-A’sam ile birlikte kızlarının Rasûlullah (sa)’a büyü yaptıkları ve “Düğümlere üfürenlerin şefrinden” ile onların kastedildikleri ayrıntısına da yer verilmiştir. NeysâbÛrî, Hz. Peygamber (sa)’in büyü yapılmış olarak kaldığı süreyi altı ay değil sadece üç gece olarak zikreder.

Hadise (Hz. Peygamber (sa)’e yahudiler tarafından büyü yapılması) olayı Buhârî ve Müslim’de de muavvizeteyn Sûrelerinin nüzul sebebi olduğu tasrih edilmeksizin anlatılmıştır. Burada Lebîd ibnu’l-A’sam Züreyk oğullan yahudilerinden birisi olarak zikredilirken Müslim’deki rivayette kuyunun adı Zî Ervân kuyusu olarak verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: nas suresi neden indirilmiştir, nas suresinin indiriliş sebebi, nas suresi kaç yılında indirilmiştir ve neden indirilmiştir kısaca, nas suresi neden indirilmiştir kısaca, nas suresi kaç yılında indirilmiştir ve nas suresi neden indirilmiştir, Nas suresi neden indirildi kısa, nasr suresi neden indirilmiştir kısaca

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.