Dini Soru / Sorular / Nazar değmesi sebebi ve çareleri

Nazar değmesi sebebi ve çareleri

Sponsorlu Bağlantılar

Nazar değmesi sebebi ve çareleri

Soru

Hayırlı günler. Benim üzerimde nazar olduğunu düşünüyorum. Sürekli bana nazarlar değiyor ve benim beğendiğim bir şeyse sürekli bozuluyor kırılıyor. Ne yapmam lazım? Bilgilendirirseniz sevinirim. Hayırlı günler tekrardan.

Cevap

Hayırlı günler kardeşim. Nazar değmek veya nazarın dokunması haktır gerçektir. Günümüzde bilimin ispat edemediği bir hakikattir. Nazar değmemek için ve nazardan korunmak için peygamber aleyhisselamın şu tavsiyelerine uymak gerekir.

Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmaktadır:

“Nazar haktır, kader ile yarışan bir şey olsaydı, nazar değme işi yarışıp onu geçerdi (kaderi değiştirirdi).”(Müslim, Selâm: 42; İbni Mâce, Tıb: 3)

Sahabîlerden Amr bin Rebia, Sehl bin Huneyf’i yıkanırken görür, nazar eder. Sehl çarpılmış gibi yere yıkılır. Alıp Peygamberimiz (asm)’in bulunduğu yere götürürler. Durumu öğrenen Peygamberimiz (asm) “Kimden şüphe ediyorsunuz?” diye sorar. Sahabîler, Amr bin Rebia’nın ismini verirler. Bunun üzerine Peygamberimiz (asm) Amr’ı azarlayarak,

“Sizden biriniz neden din kardeşini öldürüyor? Biriniz kardeşinde beğendiği, hoşuna gittiği bir şey gördüğü zaman ona mübarek olması için dua etsin (Mâşallah, Bârekallah gibi sözler söylesin)” buyurur.

Daha sonra Peygamberimiz (asm) bir miktar su ister ve nazar eden Amr’ın abdest almasını emreder.(İbni Mâce, Tıb: 32, Müsned, 3: 447)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.