Dini Soru / Sorular / Nesh edilmiş ayetler hangileridir

Nesh edilmiş ayetler hangileridir

Sponsorlu Bağlantılar

Nesh edilmiş ayetler hangileridir

Soru

Selamun aleykum hocam. Nesh ne demek ve Nesh edilmiş ayetler hangileridir? Bu ayetler hakkında bilgi istiyorum verebilir misiniz. Allah razı olsun.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Nesh demek, iptal etmek, hükmü kaldırılmak anlamındadır. Çok geniş bir araştırma konusu olan nesh konusunu biz özetle sorduğunuz soruya sadece bir cevap olarak açıklayalım.

Nesh edildiği rivayet edilen ayetler:

Bakara sûresi, 106; Nahl sûresi, 101; Ra’d sûresi 39 ve Al-i İmrân sûresi, 7. âyetleridir. (Bkz. Zührî, s. 15; Ebû Ubeyd, s. 5-6; Şâtıbî, III, 79. “Yahudilerin zulmü sebebiyle onlara helâl kıldığımız bazı temiz şeyleri haram kıldık” (Nisâ, 160) âyeti ise geçmiş şeriatlerin neshi hakkında delil gösterilmiştir (bkz. Zerkanî, II, 89; Ali Mustafa, s. 18).

ayrıca mensûh olduğu kanaatinin ağır bastığını söylediği diğer dört âyet ise şunlardır: Bakara, 184; Enfâl, 65; Mücâdele, 12; Müzzemmil, 2-4.[. bkz. Nehhâs, III, 395-398.] Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.