Dini Soru / Sorular / Ölüm ertelenebilir mi

Ölüm ertelenebilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Ölüm ertelenebilir mi

Soru

Evliya ve Peygamberler de ölüm ertelenebilir mi

Merhabalar hocam. Bir hocadan şöyle bir şey duydum. Örnek vereyim mesela; bir evliyaya Azrail gelse, onun istememe hakkı varmış. Azrail ona sorarmış gelmek istiyor musun istemiyor musun diye. O istemiyorum derse gerçekte de ölümü ertelenir mi? Böyle durum Peygamberlerde ve evliyalar da görülür mü? Bu konuya açıklık getirirseniz sevinirim. Allah’a emanet olun….

Cevap

Merhabalar kardeşim. Ölüm Allah’ın ezeli ilminde her canlı için belirlenmiş bir zamanı saati vardır. Bu saat ve hatta dakika ne bir peygamber nede bir alim veya evliya için değişmesi söz konusu değildir.

Nahl suresi 61. Ayeti kerimesinde Allah Teala şöyle buyurmaktadır. “Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden cezalandıracak olsaydı, orada hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat onları takdir edilen bir müddete kadar erteliyor. Ecelleri geldiği zaman onlar ne bir saat geri kalabilirler ne de öne geçebilirler.”

Bu ayete göre insanların -ki peygamberler ve alimler de insandır- ömürleri kısalıp uzamayacağı gibi, ölümlerinden önce peygamberlere dünyayı mı yoksa ahireti mi tercih edeceklerine dair ölüm meleğinin soru sorması, açıklanan bilgilere göre değerlendirilmelidir. Allah, kullarının neyi, nasıl tercih edeceklerini bildiği için, ecellerinde bir değişiklik olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: Ölümü erteleyebiliyozmu

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.