Dini Soru / Sorular / Peygamberimizin insani tutum ve davranışları diğer insanlardan farklı olan ahlaki özellikleri

Peygamberimizin insani tutum ve davranışları diğer insanlardan farklı olan ahlaki özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Peygamberimizin insani tutum ve davranışları diğer insanlardan farklı olan ahlaki özellikleri

Soru

Merhaba arkadaşlar. Peygamberimizin insani tutum ve davranışları, diğer insanlardan farklı olan ahlaki özellikleri nelerdir? Cevabınız için teşekkür ederim.

Cevap

Peygamber efendimiz aleyhisselam İnsan olması açısında bir insandı ama o çok özel bir insandı. Davranış ve hareketleriyle onu diğerlerinden ayırmak çok kolay olmuştur. Özellikle o yaşadığı toplum içerisinde dürüstlüğü ve güvenilirliği ile tanınan bir şahsiyetti. Aynı zamanda toplumun sorunlarına duyarlı biri idi. Hz. Peygamber pek çok sosyal olayda aktif rol almıştır. Örneğin haksızlıklara karşı mücadele etmek için kurulan “Erdemliler Topluluğu”na katılmış ve Kâbe hakemliği yapmıştır.

Peygamberimizin diğer insanlardan farklı olan özelliği, ona vahiy gelmesidir. Bu gerçek Kur’an’da şöyle ifade edilmiştir: “De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım. (Ne var ki) bana, ‘İlahınız ancak bir tek ilahtır.’ diye vahyolunuyor. Kim Rabb’ine kavuşmayı umuyorsa yararlı bir iş yapsın ve Rabb’ine kullukta kimseyi ortak koşmasın.”
(Kehf suresi, 110. ayet.)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.