Dini Soru / Sorular / Peygamberimizin tertipli ve düzenli yaşama ile ilgili hadisler

Peygamberimizin tertipli ve düzenli yaşama ile ilgili hadisler

Sponsorlu Bağlantılar

Peygamberimizin tertipli ve düzenli yaşama ile ilgili hadisler

Soru

Merhaba hocam. peygamberimizin tertipli ve düzenli yaşama ile ilgili hadislerinden yazar mısınız. Teşekkür ederim.

Cevap

Merhaba. Tertipli ve düzenli olmak peygamber efendimizin bir adeti ve bir sünnetidir. O her zaman böyle giyinir öyle hareket ederdi.

Peygamberimizin tertipli ve düzenli yaşama ile ilgili hadisler

– Bir gün Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in huzuruna saçı-sakalı birbirine karışmış bir adam geldi. Peygamberimiz (s.a.v.) o kişiye saçını sakalını düzeltip gelmesini işaret etti o da düzeltip geldi. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Birinizin şeytan gibi saçı başı dağınık olmasından böylesi daha iyi değil mi?”

– Yine bir gün Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) üzerinde kirli elbiseler bulunan birini göstererek: “Şu kişi acaba elbisesini yıkayacak birşey bulamıyor mu?” buyurdu.

– “Müslüman elinden ve dilinden Müslümanların zarar görmediği kişidir” buyurmuştur. Peygamberimiz (s.a.v.) bu hadisiyle toplum içinde Müslümanlara: “İtibarlı ve güvenilir” olmaları gerektiğini işaret ediyordu.

– “Allah güzeldir güzelliği sever” “Allah her şeyde ihsanı (keyfiyetçe güzelliği ve zerafeti) emretti…”

– “Bir insan herhangi bir iş yaptığında Allah o işin en iyi şekilde yapılmasını sever”

– O birgün bir cenaze merasimine (muhtemelen oğlu İbrahim’in cenazesine) gitti. Mevtayı toprağa verdiler üstünü örttüler; fakat kabirde bir kazılış hatası vardı bir taraf eğri görünüyordu. Peygamberimiz (s.a.v.) bunun hemen düzeltilmesini emretti. Orada bulunanlar: “Bu ölüyü rahatsız mı eder?” dediler. Peygamberimiz (s.a.v.) bunlara şu cevabı verdi: “Hayır gerçekte böyle şeyler ölüyü ne sıkar ne rahatlık verir fakat bu sağ olanların gözüne güzel görünmek içindir.”

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: tertipli ve düzenli yaşamak ile ilgili hadisler, tedbirli ve düzenli yaşamak ili ilgili bir hadis, tertip ve düzenle ilgili hadis, tertipli ve duzenli yaşamak hadis, tertipli ve düzenli yaşamak ile ilgli ayetler, twrtipli ve duzenli yasamak konusunda bir hadis, hz peygamberin tertipli ve düzenle ilgili bir hadisini yazınız

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.