Dini Soru / Sorular / Peygamberler neden erkektir?

Peygamberler neden erkektir?

Sponsorlu Bağlantılar

Peygamberler neden erkektir?

Soru

Selamun aleykum hocam. Allah’u teala peygamberleri neden erkeklerden göndermiştir. Peygamberler neden erkektir? Lütfen izah eder misiniz.

Cevap

Erkeklerde akıl ve kararlılık hâkimdir. Kadınlarda ise his ve kararsızlık hâkimdir. Sabır, sebat, mücadele ruhu ve kararlılık gibi nübüvvet görevini yapmaya müsait sıfatlar galiben yaratılış icabı erkeklerdedir. Bu peygamberlerde vasıf halindedir. Buna “Fetanet” denir. Kadınlarda ise iffet ve namuslarını koruma gibi hususlar bir erkeğin himayesini gerektirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. Aleykum selam. Peygamberler elçi tayin edildiğinden insanlara devamlı tebliğde bulunmak zorundadırlar dolayısıyla insanlarla her an yüz yüze görüşmek zorundadırlar. Kadın peygamber olsaydı ona nefsani gözle bakan bir dolu erkek olurdu, burası hiç tartışılmaz. Ayrıca kadınlar fiziksel ve duygusal yönden çok hassas yaratıldıkları için peygamberlerin karşılaştıkları o kadar güçlüklerle savaşamazlardı. Bu gibi nedenlerden peygamberler, erkeklerden seçilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.