Dini Soru / Sorular / Pos makinası kulanmak caizmi

Pos makinası kulanmak caizmi

Sponsorlu Bağlantılar

Pos makinası kulanmak caizmi

Soru

Selamunaleykum hocam. Ben kuyumculuk meslegiyle ugrasan bir esnafim. Pos makinasindan altin alis verisi caizmidir.

İkinci sorumda hocam universite okuyan ogrencilere devlet avans karti veriyor sadece alis veriste kulanilabiliyor. Öğrenciler ise nakite ihtiyac duyuyorlar benden altin gostererek nakit istiyorlar faize bullasiyormuyum bunu meak ediyorum. Örnegin bir ceyrek alis ve satisinin toplami on tl ve bankanin yuzde uclük kesiminide uzerine koyarak yardimci olmaya calisiyorum ama vicdanim rahat degil bana vereceginiz cevaba gore hareket edecem simdiden Allah razi olsun.

Cevap

– Aleykum selam. POS cihazı kullanabilirsiniz. Ancak, gününden önce tahsilat yapmak için bankaya ilave bir ücret vermeyin. Yani anlaşmanızı yaparken, bankadan ‘şu kadar gün sonra hesabıma yatanı alırım’ sözü alın. Onlar da sizden para kesmesinler. Fakat başka türlü neredeyse ticaret yapmak imkânsız hale gelmiştir. Bu da bir zarurettir. Zarureti hayati bir konu gibi algılayıp kullandığımızda inşaallah vebalde olmayız. Yeter ki aleni bir harama bulaşmayalım. Allah’a emanet olun.

– Öğrenciler için sadece alışverişte kullanmaları için verilen kartları başka amaçlarla kullanmaları uygun değildir. Bunu size tavsiye etmiyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.