Dini Soru / Sorular / Ramazan ayı dışında tutulan kaza orucun kefareti

Ramazan ayı dışında tutulan kaza orucun kefareti

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan ayı dışında tutulan kaza orucun kefareti

Soru

Eşim ramazan ayından kalma oruç borcunu tutmak için imsak’tan sonra niyet etti. Bende daha sonra kendisine yaklaştım. Kendisi uyarmasına rağmen ben dinlemeyip ilişkiye girdik. Oruçlu iken ilişkiye girmiş olduk. Eşim bundan dolayı bir ceza orucu tutması gerekir mi? Ramazan ayında ki gibi 61 gün ceza orucu tutması gerekir mi.

Cevap

– Kaza orucunu tutarken bilerek yenip-içilse sadece kazası gerekir kefaret gerekmez. Çünkü bu orucu tutmak farz ise de senenin her hangi bir gününde tutulabilir.

– Ramazan ayında tutulan oruç ise o ay içerisinde oruç tutulması farz olduğundan bilerek bozulunca kefaret gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. Sa. Hocam ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. Ama şunu belirtmek isterim ki tam olarak benim soruma cevap olmadı. Yeme içme diye açıklamışsınız ama benim bilmek istediğim Ramazan ayı dışında kaza orucu tutulurken yeme içme ile değil de cinsel ilişki ile orucun bozulmasında herhangi bir ceza kefaret gerekir mi ve günahkar olduk mu? Allah razı olsun.

  2. Aleykum selam kardeşim. Cinsel ilişkinin kefaret gerektirmesi için ramazan orucunun kazasını tutarken veya başka oruç tutarken, bozana kefaret gerekmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.