Dini Soru / Sorular / Ruh ile beden arasındaki ilişki

Ruh ile beden arasındaki ilişki

Sponsorlu Bağlantılar

Ruh ile beden arasındaki ilişki

Soru

Selamun aleykum, hayırlı sabahlar. İnsan dünya üzerinde belli bir düzen içerisinde yaratıldı. İnsan vücudu ise aslında çok narin ve sürekli bakım isteyen et ve kemik yığıntısından başka bir şey değil. (ölmüş bir insan vücudu misali..) İnsanın yaşaması için ruh verildi ise. Öteki dünyada ruh başka bir vücutmu kullanacak veya ruh başlı başına mı olacaktır?
Saygılar

Cevap

Aleykum selam kardeşim hayırlı günler. İnsanlar çürüyüp giden ve toz toprak haline gelen vücutlarını yeniden diriltecek olan Allah’tır. Evet, Allah bu bedenlerimizi yeniden diriltecek ve hatta yok olup giden parmak izlerimize varıncaya kadar aynı bedenleri tekrar bir araya getirecektir. Kuranı kerimde şöyle buyrulmuştur:

“Şimdi bak Allah’ın rahmet eserlerine: Yeryüzünü ölümünün ardından nasıl diriltiyor. Bunu yapan, elbette ölüleri de öylece diriltecektir; O her şeye kadirdir.” (Rum, 50/50)

Değil yalnız kemikleri bir araya getirmek), daha doğrusu biz o insanın parmak uçlarını (dünyada olduğu gibi düzeltib) toplamağa da kadiriz; (Kıyame 4)

Ölmekle kabir toprağına giren insanın bedeni çürümekle beraber, ölmek ve toprak altında çürümek yeni bir hayatın başlangıcını teşkil eder. Her şeye kadir olan ve her baharda milyarlarca canlıyı, uyku halindeki insanları uyandırmak kadar kolayca dirilten Allah, elbette insanı bir haşir sabahında uyandırır. Madem va’d etmiştir ve va’d ettiği şeyi yapmaya kadirdir.

Öyle ise, ahiretin varlığı, öldükten sonra dirilmenin varlığı, baharın geleceğinden, sabahın olacağından daha kesin bir hakikattir. Hiç yoktan bu günü yaratan, elbette yarınki günü de yaratmaya kadirdir. Bu sene gördüğümüz bitki ve hayvanları yaratan, elbette öldükten sonra onları ikinci bir baharda diriltmeye kadirdir. İnsanın hücreleri başka varlıklara intikal edip onun vucudunda işlev görse de haşirde her insanın hücresi yeniden yaratılacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.