Dini Soru / Sorular / Sabah namazından sonra ibadet

Sabah namazından sonra ibadet

Sponsorlu Bağlantılar

Sabah namazından sonra ibadet

Soru

Sabah namazından sonra güneş doğuncaya kadar yapılan ibadetin sevabı nedir?

Selamun aleykum. Sabah namazından sonra güneş doğuncaya kadar yapılan ibadetin sevabı nedir? Ve bu sevap vaktin girmesiyle ibadete başlamakla mı kazanılır? Ben bazen namaza geç uyanıyorum, yine ibadet ediyorum güneş doğuncaya kadar. Ama geç başladığım için sevabını tam alamayacağımı düşünüyorum da.. cevap için şimdiden Allah razı olsun..

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Sabah namazını diğer namazlardan ayıran durum, sabah namazına meleklerin şahitlik etmesidir. Bir hadiste:
Kim sabahladığında üç kere “EÜZÜ BİLLAHİS-SEMİİL ALİMİ MİNEŞ-ŞEYTANİRRACİM ” (ALLAH’ın rahmetinden kovulmuş şeytandan, işiten ve bilen ALLAH’a sığınırım) diyerek, Haşr suresinin son 3 ayetini okursa, Allah ona akşama kadar ‘YETMİŞ BİN MELEĞİ’ salavat getirmek, istiğfar etmek üzere müvekkel kılar. O gün kişi ölürse ‘ŞEHİTLİK’ sevabına yakın bir sevap kazanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Helallik istemek nasıl olur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Helallik istemek nasıl olur

Sponsorlu Bağlantılar Helallik istemek nasıl olur Soru Selamun aleyküm Hocam ben ablamla bazen tartışıyoruz bazı …

Başı açık olmanın günahı affedilir mi

Sponsorlu Bağlantılar Başı açık olmanın günahı affedilir mi Soru Allah istemiyerekte olsa açık olanları affeder …

2 Yorumlar

  1. Sabah namazini vaktin basinda degilde sonlarina dogru kilsakta ayni sevaba kavusur muyuz?

  2. Sabah namazını ortalık ağarıncaya kadar geciktirmek müstehabdır. Bunun ölçüsü: Kılınan namazın iadesi gerektiğinde bunu edâ edecek kadar bir zamanın kalmasıdır. (Et-Tebyyin – Nasburraye / Zeylai : 1/225.) Bu ölçü, hac menasikini yapanların Müzdelife’de Bayramın birinci günü sabah namazı müstesna, yılın her mevsiminde muteberdir. Ancak Müzdelife’de bulunan mü’minler sabah namazını fecir doğunca kılar ve öylece Mina’ya hareket ederler. (El-Muhit / Radiyüddin Sarahsî.)

    Resûlullah (A.S.) Efendimizden bu konuda şu hadis rivayet edilmiş ve sahih kabul edilmiştir:

    “Sabah namazını ortalık ağarıncaya kadar geciktirin! Çünkü bunun sevabı daha büyüktür.” (Ebû Dâvud – Tirmizî – îbn Mace, Nesâi : Rafi’ b, Hudayc’den.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.