Dini Soru / Sorular / Saç bakımı ile ilgili hadisler

Saç bakımı ile ilgili hadisler

Sponsorlu Bağlantılar

Saç bakımı ile ilgili hadisler

Soru

Selamun aleykum hocam. Muhammed in (s.a.) saç bakımıyla ilgili bir hadisi şerifini verebilir misiniz? Saç bakımı hakkında hadisi şerif var mıdır.

Cevap

Aleykümselam kardeşim,
Peygamber efendimiz çok temiz ve dış görünümüne önem veren bir kişiydi. Evinden çıkmadan önce üstünü başını düzelten, temiz giyinen, saçlarını tarayan ve dişlerini temizleyen biriydi. Peygamber efendimizin saç bakımı ile ilgili hadisi şerifleri;
Râvi der ki: “Ebü Katâde, “Evet, ona ikramda bulun!” sözü sebebiyle, günde iki sefer (bakım yapar ve) saçlarını yağlardı.” (Muvatta, Şa’ar 6, (2, 949); Nesâî, Zînet 60, (9183).)
– Hz. Ebü Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm): “Kimin saçı varsa, ona ikram etsin!” buyurdu.” (Ebü Dâvud, Tereccül 3, (4163).)
– Atâ İbnu Yesâr (rahimehullah) anlatıyor: “Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)’a saçı sakalı karmakarışık bir adam gelmişti. Efendimiz, ona (eliyle) işaret buyurarak, sanki saçını ıslâh etmesini emretmişti. Adam bunu yapıp sonra tekrar geri geldi. Aleyhissalâtu vesselâm:
“Şu hal, sizden birinizin tıpkı bir şeytan gibi başı(ndaki saçlar) karmakarışık vaziyette gelmesinden daha hayırlı değil mi?” buyurdular.” (Muvatta, Şa’ar 7, (2, 949).)
– Abdullah İbnu Mugaffel (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) saç bakımını gün aşırı yapmayı emredip, fazlasını yasakladı.”(Ebü Dâvud, Tereccül 1, C4159); Tirmizî, Libâs 22, (1756); Nesâî, Zînet 7, (8,131,132). )

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.