Dini Soru / Sorular / Şafiilere göre vitir namazı nasıl kılınır

Şafiilere göre vitir namazı nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar

Şafiilere göre vitir namazı nasıl kılınır

Soru

Şafiilere göre vitir namazının kılınışı
Hocam şafii mezhebine göre vitir namazı nasıl kılınır bilgi verir misiniz. Lütfen cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim.

Cevap

Vitir namazı farz namazlardan sonra en çok kılınması tavsiye edilen namazlardandır. Önemine binaen hanefilerde vacip ve diğer mezheplerde ise müekked sünnetlerdendir. Peygamber efendimiz aleyhisselam vitir namazına devam etmiş ve ümmetinden de bunu istemiştir.

Şafiilere göre vitir namazının kılınışı:

Vitir namazının en azı bir rekâttır. Fakat tek rekât ile yetinmek evlâ olan bir davranış değildir. Vitir namazının en çoğu ise onbir rekâttır. En iyisi üç rekâttan az kılmamaktır. Üç rekât kılındığı takdirde iki rekâtı bir, kalan bir rekâtı da ayrı kılmak gerekir. Onbir rekât kılındığı takdirde her iki rekâtta bir selâm verilmeli, sonra bir rekât daha kılınmalıdır.Hz. Aişe şöyle demiştir: ‘Hz. Peygamber yatsı namazını kıldıktan sonra sabah namazına kadarki zamanda onbir rekât namaz kılardı. Her iki rekâtta bir selâm verir, bir rekâtı da vitir yapardı.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: şafiilere göre vitir namazı nasıl kılınır

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.