Dini Soru / Sorular / Sakal kesmek günah mıdır?

Sakal kesmek günah mıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

Sakal kesmek günah mıdır?

Soru

Hocam Hanefi mezhebine göre sakalı bıçakla tamamen kesmek günah mıdır?
Eğer günahsa makine ile (1 cm – 3 cm)’e kadar kısaltmak uygun olur mu? Eğer ki bu da günahsa, uzadıkça sakalın şeklini düzenlemek için neler yapabiliriz?

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Sakal için sünnet olması hükmü olsa bile aslında emredilen çok önemli bir sünnettir. Bir erkeğin fıtratından olan sakalı bırakmak hem bir görev hem de bir sevaba vesiledir.

Sakalın kökten kazınması haramdır. Bunu mekruh olarak adlandıran Şafii ulemasının ‘mekruh’ kavramını nasıl kullandığını bilmeyenler ise meseleyi gevşek tutmaktadırlar. Kaldı ki haramlık hükmü hadislerdeki ifadelere daha yakındır. Sakala hiç dokunmamak şeklindeki tutum yerine ashabın belli bir düzenleme yaptığına dair bilgileri de dikkate alarak diyebiliriz ki: Sakal bir tutam oluncaya kadar büyütülebilir. Ondan sonrasını büyütmenin de bir sakıncası yoktur. Hatta öyle bir Sünnet’ten de söz edilebilir. Fakat kazımanın dışındaki şekiller inşaallah Sünnet’e kökten karşı olmaktan korumuş olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.