Dini Soru / Sorular / Sevgilimle öpüştüm su içtim orucumu bozdum

Sevgilimle öpüştüm su içtim orucumu bozdum

Sponsorlu Bağlantılar

Sevgilimle öpüştüm su içtim orucumu bozdum

Soru

Selamün aleyküm cemaati müslim kardeşler..hocam size bir sorum vardı..ben geçen yıl Ramazan ayında sevgilimle buluştum bir gün önce iftarda yarına da niyet ettim diye dua vardı onu okudum gece sahur yaptım ama bozabilirim diye de düşünce vardı kahretsin nefsime yenik düşüp su içip bozdum ve öpüştük kefaret gerekmiyor dediler ama kefaret 61 gün tutmak zor panik atak hastasıyım ilaç kullanıyorum aç kalamıyorum uzun süre oruç tuttum mu susuz kalınca bağırsaklarıma ağrı giriyor ne yapmam gerek hocam iki kez aynı hatayı yaptım çok günahkarım ne yapmam gerek hocam derler ya hani afedersiniz eşek gibi pişmanım 🙁

Cevap

Aleykum selam. Öncelikle işlediğiniz bu fiil günahtır ve haramdır. Allah’ın emrini böyle bir fiilden dolayı bozmak tövbe gerektirir. Bilerek ve bir meşru mazeret olmadan orucu bozmanın kefareti vardır. Bu kefaretin nasıl yerine getirileceği hakkında hüküm açıktır. Sizlere bu konuda aşağıda geniş bir bilgi sunacağız ve buna göre hareket etmeniz gerekmektedir.

Oruç tutamayan için gerekli olan fetva müslüman bir doktor tarafından verilmelidir bu hem ramazan orucu için hemde kefaret olarak tutulacak olan kefaret orucu için geçerlidir:

Uzman doktorların, oruç tutmasının sağlık açısından zararlı olacağı teşhisini koyduğu bir hasta, Ramazanda oruç tutmayabilir. (Merğinânî, el-Hidaye, I, 126; İbnÂbidin, Reddu’l-muhtâr, II, 116)

Oruç kefaretini hangi şekilde yerine getirebiliriz:

Oruç kefareti, Ramazanda bir özür bulunmaksızın “belli şartlar içinde” orucunu bozan bir mükellefin, Müslüman veya gayr-i müslim bir köle veya cariye azad etmesidir. Buna gücü yetmiyorsa, arka arkaya kesinti yapmaksızın iki ay oruç tutar. Buna da gücü yetmezse altmış fakire (sabah akşam) yemek yedirir.
Oruç kefareti böyle yemek yedirmekle olabileceği gibi, yiyeceği aynen verip temlik etmekle de olur.
(Oruç kefaretinde böyle sırayı gözetmek hem Hanefîlerce, hem de Şafiîlerce gereklidir. Malikîlerde sıra gözetmek yoktur, insan dilerse köle azad ederek, dilerse oruç tutarak ve dilerse yemek yedirerek bunu yapar.)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

3 Yorumlar

  1. Sabah akşam fakir e yemek yedirebilirmiyiz hocam tutmam mı gerek

  2. Benim şimdi ne yapmam gerek tutamıcam için başkasını mı doyurmam gerek hocam

  3. Merhaba. Yukarıda anlatılan şartları taşıyorsanız o zaman fakirlere yemek yedirebilirsiniz. Ancak öncelikle doktorunuzdan buna dair bir görüş almanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.