Dini Soru / Sorular / Şeytanın şekli nasıldır

Şeytanın şekli nasıldır

Sponsorlu Bağlantılar

Şeytanın şekli nasıldır

Soru

Selamun aleykum,
Şeytanın insanlara dünya batımına kadar musallat olup, Allah yolundan çıkaracağı ve Allah`ın yarattığı melek veya ateşten olma olduğunu biliyoruz. Zamanımızda filmlerde olsun resimlerde olsun hep boynuzlu, çirkin, kuyruklu gibi hayal ürünleri bulunmaktadır. Allah`ın yarattığı bir şeyin çirkin olamayacağını herkes bilir. Allah tarafından veya kuranda şeytanın şekli hususunda ateş olduğundan hariç çirkinliğine dair bir bilgi var mıdır?
Saygılar.

Cevap

Aleykum selam kardeşim.

Şeytan cinlerdendir ve cinler ise ateşten yaratılmışlardır. Ateşten yaratılmış olmaları onları ateşten varlıklar şeklinde göstermez. İnsanda topraktan yaratılmıştır ama etten ve kemikten meydana gelmektedir ama aslı topraktır. Şeytanın şekli hakkında ancak cinler hakkında olan rivayetler esas alınarak tahmin edilebilir. Şeytanın şeklinin nasıl olduğu konusu zaten imani bir mesele değildir öğrenmek şart da değildir. Şeytanın çirkin oluşunun nedeni onun manevi açıdan pis olması, lanetlenmesi ve Allah’ın rahmetinden uzaklaştırılmasıdır. Allah hiç bir şeyi boş yere yaratmamıştır. Çirkinlikler olaca ki güzelliklerin değeri bilinsin.

Hz. Peygamber (asm) bu hususta şöyle demiştir:
“Cin taifesi üç kısımdır: Üçte birinin kanadı vardır, havada uçarlar. Üçte biri yılanlar, köpekler şeklindedirler. Üçte biri de göçebe olup, insanlarla beraber dolaşırlar.” (Rumuz el e-hadis )

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: şeytanın sekli

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.