Dini Soru / Sorular / Sigara ile ilgili hadisler

Sigara ile ilgili hadisler

Sponsorlu Bağlantılar

Sigara ile ilgili hadisler

Soru

Hocam merhaba. Sigara yada tütün kullanımı ile ilgili bilinen bir hadis var mı varsa cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

Cevap

Merhaba kardeşim. Peygamber efendimiz zamanında sigara henüz olmadığı için direk hakkında bir hadis yoktur. Ama kötü bir alışkanlık olması açısından benzer durumlar hakkında çok sayıda hadisi şerif vardır.

Sigaranın zararları yönüyle hakkında ki hadisi şerifler:

– Sigara abesle iştigaldir. Allah ise insanları boş yere (abesle iştigal için) yaratmadığını bildirmiştir. (K. el-Mü’minûn (23) 115)

– Sigara “bid’at” tır. Çünkü bid’atın bir göstergesi de, yapıldığında ona karşılık bir sünnetin kaybolmasıdır. Sigara için insanlarda önemli bir sünnet olan ağız temizliği kaybolmaktadır. “Her bid’at ise dalalettir. Her delalet de cehennemdedir”. (Müslim, Cum’a 43; Ebu Davud, Sünnet 5.) Cehenneme müncer olan bir şeyin haram olması gerekir.

– Hepsinden önemlisi, sigara insan için zararlı bir şeydir. “Bütün zararlılar ise haramdır” Gerçekten de bu gün artık sigaranın kimseye yarar sağlamadığı, aksine pek çok zararlarının olduğu tıp uzmanlarınca ortaya konmuştur. “zarar ve zarara mukabıl zarar yoktur. (Mecelle md. l9 )Allah: “Kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın” (K.Bakara (2) 195 ) buyurmuştur.

– Hadis-i şerifte “Helâlın da haramın da belli olduğu, aralarında şüpheli şeyler bulunduğu, onlardan sakınanın dinini ve ırzını koruduğu, onlara düşenin ise harama düşecegi…” bildirilmiştir. (Buharî, Iman 39; Müslim, müsâkât 107.) Sigara ise en azından böyle bir durumdadır ve netice itibariyle harama götürür.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.