Dini Soru / Sorular / Şirk tövbe edildiği takdirde affedilir mi

Şirk tövbe edildiği takdirde affedilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Şirk tövbe edildiği takdirde affedilir mi

Soru

Hocam şirk tövbe edildiği takdirde affedilir deniliyor fakat şöyle bir şey var Zümer 53, ayet indiğinde bir adam sirk koşmakta dahil mi diye uç kere sormuş ve olumlu cevap alamamış. Madem affedilmiyor neden tovbe edilebilir deniliyor . Peygamberimiz olumlu cevap vermemiş. İkincisi soruyu soran kişi madem sirk tovbeyle affediliyor. Neden uç defa kaygılanarak soruyor yani kafirlere mi üzülüyor ?

Cevap

Şirkten tövbe ederek affedilen binlerce sahabi olduğu kuran ve sünnette belli olan ve şüphe olmayan bir konudur. Bu durum kesindir. Ancak tövbe etmeyeden şirk üzerinde olan, münafık olan ve müşrik olarak ölenler bunun dışındadır.

Zümer suresi 53. ayet:
قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.