Dini Soru / Sorular / Sorumluluk bilinci ile ilgili hadisler

Sorumluluk bilinci ile ilgili hadisler

Sponsorlu Bağlantılar

Sorumluluk bilinci ile ilgili hadisler

Soru

İslam dininde sorumluluk ile ilgili hadisler nelerdir Kısaca açıklar mısınız. sorumluluk bilinci ile ilgili birkaç tane Hadis i Şerif paylaşabilir misiniz

Cevap

İslam dininde sorumluluk bilinci çok önemlidir. Hem dünyevi hemde uhrevi anlamda insanın sorumlu olduğu ve işledikleri yüzünden hesaba çekileceği bildirilmiştir.

Sorumluluk bilinci ile ilgili hadisler:

– “Hepiniz çobansınız ve hepiniz elinizin altındakilerden sorumlusunuz. Yönetici bir çobandır. Erkek, aile halkının çobanıdır. Kadın, kocasının evi ve çocukları için çobandır. Hepiniz çobansınız ve hepiniz çobanlık yaptıklarınızdan sorumlusunuz.” (Buharî, Nikah, 91)

– “Nefsim elinde olan Allah’a yemin ederim ki, kıyamet günü nimetlerden; serin bir gölgeden, taze hurmadan ve soğuk sudan (dahi) mutlaka sorgulanacaksınız.”, (Tirmizi, Zühd, 6/2543)

– “Kıyamet günü insan, beş şeyden sorulmadıkça bırakılmayacaktır: Ömrünü nerede tükettiğinden; ilmi ile amel edip etmediğinden; malını nereden kazanıp nereye harcadığından ve bedenini nerede yıprattığından sorulacaktır” (Tirmizi, Kıyame, 1)

– “Yüce Allah, iyilik ve kötülükleri takdir edip yazdıktan sonra bunların iyi ve kötü oluşunu şöyle açıkladı: “Kim bir iyilik yapmaya niyet eder de yapmazsa Allah katında bu iyi niyete tam bir iyilik yazar. İyilik yapmak ister ve yaparsa Allah bu kimseye on katından yedi yüz katına kadar hatta daha fazla sevap yazar. Bir kimse kötü bir şey yapmak ister fakat bundan vazgeçerse Allah bu kimseye tam bir iyilik sevabı yazar. Kötü bir fiil yapmayı ister ve yaparsa ona bu yüzden bir tek kötülük günahı yazar.” (Buhari, Rikak, 31)

– “Allah ümmetimin göğüslerinin kendilerine vesvese verdiği şeylerden, bunlarla amel etmedikleri ve bunları başkalarına anlatmadıkları takdirde kendilerini cezalandırmaktan vazgeçmiştir.” (Buhari, Itk, 2528)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: sorumluluk ile ilgili kısa hadisler, sorumlulukla ilgili hadis, sorumlulukla ilgili hadisler, efendimizin sorumluluk bilinci, gorev ve sorumluluk ile ilgili hadisler, islamda görev bilinci

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.