Dini Soru / Sorular / Sünnetlerde sehiv secdesi yapılır mı

Sünnetlerde sehiv secdesi yapılır mı

Sponsorlu Bağlantılar

Sünnetlerde sehiv secdesi yapılır mı

Soru

Merhaba, Sünnet namazında sehiv secdesi yapılır mı? Sünnetlerde sehiv secdesi yapmak gerekir mi? Cevabınız için teşekkür ederim.

Cevap

Merhaba kardeşim. Sehiv demek; unutmak anlamındadır. Özel olarak sehiv secdesi namazda ki bazı özel durumlardan dolayı yapılan secdeye verilen isimdir. Farz veya sünnet namazları arasında herhangi bir fark yoktur yani her iki namazlarda da sehiv secdesi gerektiğinde yapılmalıdır.

Bir rüknün tehiri veya bir vacibin terk yahut tehiri halinde son oturuşta yalnız Tahiyyat okunduktan sonra iki tarafa selâm verilir, daha sonra “Allahu ekber” denilerek secdeye varılıp, üç kere “Sübhane Rabbiyel a’lâ” okunur; sonra “Allahu ekber” denilerek oturulur, bir tesbih miktarı celseden sonra yeniden “Allahu ekber” diye, ikinci secdeye varılır; yine üç defa “Sübhane Rabbiyel-a’lâ” okunduktan sonra “Allahu ekber” denilerek oturulur. Tahiyyat, Allahümme salli ve Allahümme barik ve Rabbenâ âtinâ duaları okunduktan sonra önce sağ tarafa, sonra da sol tarafa selâm verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.