Dini Soru / Sorular / Tebbet Suresi iniş Sebebi nedir

Tebbet Suresi iniş Sebebi nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Tebbet Suresi iniş Sebebi nedir

Soru

Tebbet ne demektir? Tebbet suresi hakkında kısaca bilgi istiyorum. Tebbet Suresi iniş Sebebi nedir anlatınız.

Cevap

Peygamber aleyhisselamın amcası olmasına rağmen ona iman etmeyen Ebu Lehep hakkında inen bir suredir.

Tebbet suresi nüzul sebebi şu hadisi şerifte geçmektedir:

Buhari, Müslim ve diğerlerinde (lafız Müslim’e aittir) İbni Abbas’tan rivayet edildiğine göre “Sen en yakın hısımlarını uyar.” (Şuara, 26/214) ayeti inince Rasulullah (s.a.) Safa’ya çıktı ve “Ey halk!” diye bağırdı. Bu ba*ğıran kimdir? dediler. Muhammed’dir, denince, etrafına toplandılar. Buyur*du ki: “Ey falan oğulları! Ey falan oğulları! Ey falan oğulları! Abdimenaf oğulları! Abdülmuttalib oğulları!”

“Size şu dağın dibinden birtakım süvarilerin hücum etmekte olduğunu söylesem beni doğrular mısınız?” Senin bir yalanını görmedik, dediler. “Ben sizi şiddetli bir azap ile uyarıyorum.” dedi. Ebu Leheb: Yazık sana! Bizi bu*nun için mi toplamıştın, diyerek çıkıştı sonra da kalkıp gitti. Bu sure indi. “Ebu Leheb’in iki eli kurusun ve kurudu da!” A’meş, Abdullah ve Übey so*nuna kadar böyle okudular. Hafs’ın kıraati “ve kad tebbe” şeklindedir. Ya*ni, birincisi ona beddua ikincisi de ondan haberdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: tebbet suresinin iniş sebebi nedir kısaca

İlgini Çekebilir

Sevgili ile aynı rüyayı görmek

Sponsorlu Bağlantılar Sevgili ile aynı rüyayı görmek Soru Sevgilimle aynı gün ikimizde yangınlı ateşli olan …

Nisa suresi 137. ayet tefsiri

Sponsorlu Bağlantılar Nisa suresi 137. ayet tefsiri Soru Selamun aleykum hocam, internette bir yazı okudum …

3 Yorumlar

  1. İbni Abbâs (Radıyallâhu anhümâ)`dan rivayete göre; en yakın akrabasını korkutma emri alan Rasûlûllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem), Safâ tepesine çıkıp Kureyş boylarını İslâm’a davet ettiğinde, onları önlerindeki şiddetli azaptan korkutunca, Ebû Leheb: “Helâk olasın! Biz de önemli bir şey var diye işimizi gücümüzü bırakıp toplandık, bizi bunun için mi çağırdın?” dedi. Diğer bir rivayete göreyse; Rasûlûllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)`e atmak için taş almıştı ki, bu sûre-i celîle ile elleri de, kendisi de lânetlendi. O daima: “Yeğenimin dediği haksa, malımı ve üç oğlumu verir kurtulurum!” derdi. Ama Rasûlûllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)`in bedduasıyla bir oğlunu aslan yedi, kendisi de Bedir vakasından yedi gece sonra bulaşıcı bir hastalığa yakalanarak helâk oldu, bulaşma korkusuyla yakınları ondan uzak durdukları için, üç gün o halde kalarak kokmaya başladı. Artık utanma belası bir çukur kazıp bir sopayla onu içerisine attılar, üzerini de taşlarla örttüler. Ümm-ü Cemîl adındaki karısı ise; Rasûlûllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)`in yoluna döşemek üzere dikenler toplar ve bir iple boynuna bağlayıp taşırdı. O çok soylu bir aileden olmasına rağmen, cimriliğinden dolayı, bir de Rasûlûllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)`e karşı şiddetli nefreti yüzünden bu işi bizzat kendisi yapardı. İşte buna mukabil, boynunda cehennem bukağıları ve sırtında ateş odunları bulunduğu halde cehenneme gireceği beyan edildi. (Beyzâvî, Nesefî)

  2. Yukarıda ibni Abbasa isnat edilen rivayette o tarihte henüz ibni abbas doğmamıştı.bu rivayet nasıl sahih olur bi değerlendirin.

    • Dediğiniz doğrudur bu tarihte henüz Abdullah ibni abbas radıyallahu anh henüz doğmamıştı. Ama Hadisi şerif sahihtir Bu olayı nakletmiştir. Bu olayı yaşamış olduğu anlamında değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.