Dini Soru / Sorular / Tefsir ile ilgili kompozisyon

Tefsir ile ilgili kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar

Tefsir ile ilgili kompozisyon

Soru

Selamun aleykum muhterem hocalarım.

Tefsir ile ilgili nasıl kompozisyon yazabiliriz? Tefsir konulu komposizyon örneği verebilir misiniz? Teşekkür ederim Allah razı olsun.

Cevap

Aleykum selam kardeşim sizlere tefsir ile ilgili kompozisyon hazırlayabilmeniz için bir örnek sunuyoruz.

Tefsir kelimesinin anlamı, manası kapalı olan bir sözü açıklama ve aydınlatma anlamına gelir. Özel olarak kuranı kerimin tüm yönleri ile geniş bir yelpazede açıklanmasına tefsir denir. Kuranı kerimi tefsir eden alimlere müfessir denir. Kuranı kerimi bir alimin tefsir edebilmesi için şu şartları bulundurması gerekir:
İnnacının sağlam ve doğru olması, Hevadan Arınmış olması, Önce Kur’an-ı Kerim ile tefsir etmekle başlması, Tefsiri Sünnette araması, Tefsiri, Sünnette bulmazsa, Sahabenin kavillerini araştırmalı, Sünnet ve Sahabe sözlerinde bulmazsa, Tabiin müfessirlerini görüşlerine başvurması, Arap dilini (Lügatını) ve teferruatını iyi bilmesi, Kur’an ile ilgili ilimlerinin asıllarını bilmesi ve anlayış inceliğine sahip olması gerekir.

Tefsirler, Kur’an’ın tam anlaşılamaması veya daha iyi anlaşılması ihtiyacından sonra ortaya çıkmıştır. Şöyleki: Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) döneminde anlaşılmayan konular bizzat kendisine sahabiler tarafından sorulur, O da tefsir ederlerdi.
Demek ki tefsir Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ile başlamış daha sonraları ise bir ilim dalı olarak zamanımıza kadar gelmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.