Dini Soru / Sorular / Tevrat ile ilgili hadisler

Tevrat ile ilgili hadisler

Sponsorlu Bağlantılar

Tevrat ile ilgili hadisler

Soru

Selamun aleykum. Yahudilerin kitabı olan Tevrat hakkındaki hadisi şeriflere ihtiyacım var lütfen elinizde varsa buradan paylaşabilir misiniz?

Cevap

Tevrat ilahi kitaplardandır ve Hz. Musa aleyhisselam ile beni israil oğullarına gönderilmiştir. Tevrat hakkında hem kuranı kerimde hemde hadisi şeriflerde bilgiler verilmiştir. İlahi kitapların tümüne iman etmek müminlere farzdır ancak bu kitapların tahrif edilmemiş haline iman edilir.

Tevrat hakkında hadisi şerifler:

Hadis : tevrat`ta okudum: “Yemeğin bereketi, yemekten sonra (el ve ağzı) yıkamadadır” diyordu. Bunu Resulullah (sav)`a söyledim: “Yemeğin bereketi yemekten önce ve sonraki yıkamalardadır” buyurdular.
HadisNo : 3888

Hadis : tevrat`ta Hz. Muhammed (sav)`in sıfatı ve İsa ibnu Meryem`in de O`nunla birlikte defnedileceği yazılıdır. Ebu Mevdud el-Medeni der ki: (Resulullah`ın kabrinin bulunduğu) hücrede bir kabir yeri var.”
HadisNo : 5559

Hadis : tevrat`ta okudum: “Yemeğin bereketi, yemekten sonra (el ve ağzı) yıkamadadır” diyordu. Bunu Resulullah (sav)`a söyledim: “Yemeğin bereketi yemekten önce ve sonraki yıkamalardadır” buyurdular.
HadisNo : 3888

Hadis : Hz. Peygamber (sav), Ubey İbnu Ka`b (ra)`a uğradı. O namaz kılıyordu… devamını yukandaki gibi aynen kaydetti. Ancak şu ziyade var: “Nefsimi kudret elinde tutan Zat-ı Zü`l-Celal`e yemin ederim ki, Allah, Fatihanın bir mislini ne tevrat`ta, ne İncil`de, ne Zebur`da, ne de Furkan`da indirmemiştir. O (namazlarda) tekrarla okunan yedi ayet ve bana ihsan edilen yüce Kur`an`dır.” (Tirmizi hadisin sahih olduğunu söylemiştir. Nesai`nin yine Ebu Hüreyre`den yaptığı bir rivayette: “O (Fatiha süresi) benimle kulum arasında taksim edilmiştir. Kuluma istediği verilmiştir” ziyadesi vardır)
HadisNo : 438

Hadis : Hz. Fatıma (ra) Resulullah (sav)`a gelerek bir hizmetçi taleb etmişti. Resulullah ona: “Şu duayı oku(man senin için hizmetçi edinmenden daha hayırlı)” dedi: “Allahım! Sen yedi semanın Rabbi, Arş-ı Azam`ın Rabbisin. Sen bizim Rabbimiz ve herşeyin Rabbisin. tevrat, İncil ve Furkan`ı indiren, tohum ve çekirdekleri açansın. Her şeyin şerrinden sana sığınıyorum. Her şeyin alnından yapışmışsın (dizginleri senin elindedir). Evvel sensin, senden önce bir şey yoktur. Ahir sensin, senden sonra da bir şey kalmayacak. Sen zahirsin, senin üstünde bir şey mevcut değildir. Sen batınsın, senin dışında bir şey yoktur. Benim borcumu öde, beni fukaralıktan kurlar, zengin kıl.”
HadisNo : 1842

Hadis : Resulullah (sav) ile beraberdik. Gözünü semaya dikti. Sonra: “Şu anlar, ilmin insanlardan kapıp kaçırıldığı anlardır. Öyle ki, bu hususta insanlar hiçbir şeye muktedir olamazlar!” buyurdular. Ziyad İbnu Lebid el-Ensari araya girip: “Bizler Kur`an`ı okuyup dururken ilim bizlerden nasıl kapıp kaçırılır? Vallahi biz onun hem okuyacağız, hem de çocuklarımıza, kadınlarımıza okutacağız!” dedi. Resulullah da: “Anasız kalasın, ey Ziyad, ben seni Medine fakihlerinden sayıyordum. (Bak) işte tevrat ve İncil, yahudilerin ve nasranilerin elinde, onların ne işine yarıyor (sanki onunla amel mi ediyorlar)?” buyurdu. Cübeyr der ki: “Ubade İbnu`s-Samit (ra)`e rastladım. “Kardeşin Ebu`d-Derda ne söyledi, işittin mi?” dedim. Ve ona, Ebu`d`Derda`nın söylediğini haber verdim. Bana: “Ebu`d-Derda doğru söylemiş, dilersen kaldırılacak olan ilk ilmin ne olduğunu sana haber vereyim: İnsanlardan kaldırılacak olan ilk ilim huşudur. Büyük bir camiye girip huşu üzere olan tek şahsı göremeyeceğin vakit yakındır!” dedi.
HadisNo : 4139

Hadis : Yahudiler, Resulullah (sav)`a gelip, kendilerinden bir erkekle kadının zina yaptığınısöylediler. Resulullah (sav) onlara: “Recm hakkında tevrat`ta ne buluyorsunuz?” diye sordu. Onlar: “Teşhir edip rezil ederiz ve dayak atarız” dediler. Abdullah İbnu Selam (ra): “Yalan söylüyorsunuz. Zinanın tevrat`taki cezası recmdir” dedi. Hemen tevrat`ı getirip açtılar, içlerinden (Abdullah İbnu Surya adında) biri elini recm ayetinin üzerine koydu. Sonra, ayetten önceki kısımlardan okumaya başlayıp (kapadığı kısmı atlayarak arka kısmını okumaya devam etti. Abdullah İbnu Selam (ra) müdahale edip: “Kaldır elini!” dedi. Adam elini çekti, tam orada recm ayeti mevcut idi. Bunun üzerine: “Ey Muhammed, Abdullah doğru söyledi. tevrat`ta recm ayeti mevcuttur!” dediler. Resulullah (sav) derhal o iki zaninin recmedilmesini emretti ve recmedildiler.” İbnu Ömer (ra) der ki: “Erkeğin, atılan taşlara karşı korumak için, kadının üzerine eğildiğini gördüm.”
HadisNo : 1613

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kadınların çalışması caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar Kadınların çalışması caiz mi Soru Kadınların çalışması caiz midir kısaca açıklar mısınız. İslam …

Livata günahı affedilir mi

Sponsorlu Bağlantılar Livata günahı affedilir mi Soru Hocam ben daha yeni ergenliğe girdiğim sıralarda livata …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.