Dini Soru / Sorular / Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak hadisi

Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak hadisi

Sponsorlu Bağlantılar

Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak hadisi

Soru

Merhaba, ümmetim 73 fırkaya ayrılacaksa kimler bunlar? biz hangisiyiz? Malum bütün müslümanlar kuran ve onun izinden giderler değil midir? nasıl ayrılıyorlar?

Cevap

Merhaba kardeşim. Sormuş olduğunuz hadisi şerif aynen şöyle geçmektedir sevgili peygamberimiz aleyhisselam şöyle buyurmuştur:

“Yahudiler yetmiş bir (71) fırkaya ayrıldılar, biri hariç diğerlerin hepsi cehenneme girer. Hristiyanlar yetmiş iki (72) fırkaya ayrıldılar, biri hariç diğerlerin hepsi cehenneme girer. Bu ümmet de yetmiş üç (73) fırkaya ayrılacak, biri hariç hepsi cehennem girer.”(Ebu Davud, Sünnet, 1; Tirmizî, İman,18; İbn Mace,Fiten, 17; İbn Hanbel, 2/332).

Peygamberin ve ashabının üzerinde olduğu yol ve bu yolu takip edenler kurtulacaktır onlar hak olan yoldadır. Bu ümmet batıl üzerinde birleşmeyecektir hadisi ile bu müjde verilmiştir ki ümmeti muhammedin çoğunluğunun kabul ettiği ve üzerinde bulunduğu yolda budur. Bu zümreye Ehli sünnet vel cemaat denilmiştir. Kuran, sünnet, icma ve kıyası kabul eden zümre bu yol üzerinde bulunanların özelliğidir. Allah hak olan yoldan ayırmasın. Amin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. Amin. Olay anlaşılmıştır. Allah Kurandan ve imandan ayırmasın. Peygamberimizin şefaatine nail olanlardan eylesin inşallah. Durumlar karışık ve tehlikeli…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.