Dini Soru / Sorular / Vakıa suresi ne zaman okunmalı

Vakıa suresi ne zaman okunmalı

Sponsorlu Bağlantılar

Vakıa suresi ne zaman okunmalı

Soru

Selamun aleykum hocam. Vakıa suresi ne zaman okunmalı Vakia suresi günün hangi saatlerinde okunabilir kısaca bilgi verir misiniz. Teşekkür ederim.

Cevap

Aleykum selam. Vakıa suresi kuranı kerimin elli altıncı sûredir ve Mekke’de nâzil olmuştur. Bu sureye ayrıca zenginlik suresi de denir. Allah bu sureyi okuyana fakirlik yüzü göstermeyeceği hadisi şeriflerde müjdelenmiştir.

Vakıa suresinin fazileti ve ne zaman okunacağı hakkında:

Hadîs-i şerîflerde şöyle buyuruluyor:
“Her kim, Vakıa sûresini her gece bir defa okumayı âdet haline getirirse, ömründe fakirlik görmez.”

“Vakıa sûresi zenginlik sûresidir. Onu okuyunuz ve kadınlarınıza ve çocuklarınıza öğretiniz.”

Birgün Hz. Ebû Bekr, Resûlullah efendimize; “Yâ Resûlallah, saçlarında beyazlıklar belirdi” demişti. Bunun üzerine Resûlullah efendimiz buyurdu ki:
“Saç ve sakalımı Hûd Vâkıa, Mürselât sûreleri ağarttı.”
Resûlullah efendimizin böyle buyurması, bu sûrelerde, kıyâmet hallerini, eski kavimlerin uğradığı âkıbetleri düşünmesi ve ümmeti için üzülmesi sebebiyledir.

Abdullah b. Mesûd’u, ölüm hastalığında ziyâret eden Hz. Osman (ra), “Sana bir bağışta bulunulmasını emredeyim mi?” demiş. Abdullah, buna ihtiyacı olmadığını söylemiş. Hz. Osman, “Senden sonra kızlarına kalır.” demiş. O zaman Abdullah ona şu cevabı vermiştir: “Sen kızlarımdan korkma. Ben onlara Vakıa Sûresi’ni okumalarını emrettim. Ben, Hz. Peygamber’in (sas) şöyle dediğini işitmiştim: “Her kim her gece Vâkıa Sûresi’ni okursa, ona fakirlik dokunmaz.” (Kaynak: Rezin, Hadis No: 798)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: vakıa suresi ne zaman okunmalı, Vakıa suresi ne zaman okunur, vakıa suresi ne için okunur, vakia süresi hangi vakitte okunmalı, vakıa suresi ne zaman okunmalıdır, vakıa suresi hangi saatte okunmalı, vakia ne zaman okunmalı

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.