Dini Soru / Sorular / Varlıklar aleminden Allah’ın varlığı ve birliğini gösteren örnekler

Varlıklar aleminden Allah’ın varlığı ve birliğini gösteren örnekler

Sponsorlu Bağlantılar

Varlıklar aleminden Allah’ın varlığı ve birliğini gösteren örnekler

Soru

Merhaba arkadaşlar. Varlıklar aleminden Allah’ın varlığı ve birliğini gösteren örnekler verir misiniz?

Cevap

Merhabalar. Allah’ın yarattığı tüm varlıklar içerisinde onun varlığı ve birliğini gösteren deliller vardır. Bu deliller insanı Allah’a iman etmeye ve onun yüceliğini kabul etmeye götürür.

Varlıklar aleminden Allah’ın varlığı ve birliğini gösteren örnekler:

1. Vahidiyet:
(Tevhid :Allah’ın bütün varlıklara koyduğu topluca birlik mührü) Yeryüzünün çeşitli yerlerindeki aynı türe ait çiçeklerin şekil ve özellik olarak birbirlerine benzemeleri, aynı tür canlıların, kendi türleri arasında esas bölümlerindeki benzerlik; onların “aynı elden çıktıklarını” gösterir.

2. Ehadiyet:
(Allah’ın varlıklara koyduğu tek tek birlik mührü) Aynı türe ait olan şeyler şekil ve özellikler olarak birbirlerine benzedikleri halde, her biri diğerinden farklıdır.

3. Amirlik ve Hakimiyet Ortak Kabul Etmez:
Bundan dolayı,bir ülke de iki başbakanı örnek vermeyeceğiz!Bir köyde iki muhtar bulunsa, o köyün rahatı ve huzuru bozulur.

4. Kainatta görülen düzen, tertip ve uyumluluk da Allah’ın varlığına ve Birliğine işaret eder: Çünkü, bir yerde tertip ve düzen varsa, orada o düzeni koruyan ve devam ettiren biri mutlaka vardır.

5. Her şeyde bir birlik var.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: varliklar aleminden allahin varligini ve birligini gosteren ornekler, varlıklar aleminden allah ın varlığı ve birliğini gösteren örnekler, varliklar aleminden allahin varligini gosteren ornekler, allah'ın varlığını ve birliğini gösteren örnekler, varlıklar aleminde allahın varlığını ve birliğini gösteren örnekler, varlıklar aleminden allahın varlığı ve birliğini gösteren örnekler veriniz, Varlıklar aleminden allahın varlığını ve birliğini gösteren örnekler gösteriniz

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. Cok guzel seyler ver tsk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.