Dini Soru / Sorular / Varlıklar aleminden allah’ın varlığını ve birliğini gösteren örnekler

Varlıklar aleminden allah’ın varlığını ve birliğini gösteren örnekler

Sponsorlu Bağlantılar

Varlıklar aleminden allah’ın varlığını ve birliğini gösteren örnekler

Soru

Selamun aleykum hocam. Varlıklar aleminden Allah’ın varlığını ve birliğini gösteren örnekler verebilir misiniz. Teşekkürler.

Cevap

Allah’ın varlık ve birliğini gösteren deliller sayısızdır. İnsan nereye gözünü çevirirse çevirsin mutlaka Allah’ın var olduğuna ve bir olduğuna delilleri görecektir. Varlıklar aleminde ise buna bazı delilleri kısaca izah edelim.

Varlıklar aleminden Allah’ın varlığını ve birliğini gösteren örnekler:

– Dünyada yaşayan bütün canlılar, hava, su, toprak gibi bazı temel maddelerle yaratılırlar.

– Bütün âlemdeki sanatların en değerlisi olan hayat gibi bir mucize, ancak ezelî bir hayata sahip olan yüce Allah’ın yaratmasıyla ortaya çıkabilir. O cansız maddelerden gelmiş olamaz.

– Bu konuda bir Kur’an âyeti şöyle der: “O, size hayat veren, sonra sizi öldürecek, daha sonra da diriltecek olandır…” (Hac Sûresi, 66. âyet)

– Dünyanın güneş ve kendi ekseni etrafında dönmesi, dört mevsimin art arda gelmesi, gece gündüzün değişmesi, yağmurların yağması, rüzgârların esmesi, canlıların yeryüzünde çoğalması ve beslenmesi gibi çok büyük ve karmaşık olaylar tam bir düzen içerisinde devam eder.

– Dünya üzerinde görünen Allah’ın varlık delillerine bir Kur’an âyeti şöyle işaret eder: “O, yeri yayıp döşeyen, orada dağlar, nehirler meydana getiren, orada her türlü meyveden (erkekli-dişili) iki eş yaratandır. O geceyi gündüze bürüyor. Şüphesiz bunlarda, düşünen bir kavim için (Allah’ın varlığını gösteren) deliller vardır.” (Râd Sûresi, 3. âyet)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.