Dini Soru / Sorular / Veda hutbesi neyi anlatıyor

Veda hutbesi neyi anlatıyor

Sponsorlu Bağlantılar

Veda hutbesi neyi anlatıyor

Soru

Merhaba hocam. Veda hutbesi neyi anlatıyor Veda hutbesinde verilen mesajlar nelerdir? Veda hutbesi ile ilgili bilgi istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap

Merhabalar kardeşim. Veda hutbesi sevgili peygamber aleyhisselamın adeta bütün insanlığa bıraktığı evrensel bir değer bir miras olmuştur. Bu veda hutbesinde çok önemli hak ve hukuka işaret etmiş ve adaletten ayrılmamamızı emretmiştir. Kısaca maddeler halinde veda hutbesinden bu konuyu özetlemeye çalışalım.

Veda Hutbesi bizlere neyi anlatıyor:

– Allahın birliğine vurgu yaparak, tekrar putperestliğe ve batıl uygulamalara dönmeme konusunda uyardı.

– İslamın en önemli özelliiklerinde birinin hak ve adalet konusu olduğunu bildirdi. Peygamberin insanlar üzerindeki haklarına değindi.

– Cahiliye dönemi kötülüklerinden olan kadınların değersiz görülmeleri ve kız çocuklarının diri diri gömülmeleriydi. Peygamberimiz kadınların gözetilmesini istedi.

– İslamdan önceki dönemin bir kötülüğü de soy üstünlüğünü iddia etmeleri nedeniyle birbirleriyle sürekli savaşmalarıydı. Peygamberimiz insanların soy üstünlüğüyle değil, güzel iş ve davranışlarla olduğunu vurguladı.

– Peygamberimizin iki emanet bıraktığını bunlara sımsıkı sarıldıkları sürece yollarını şaşırmayacağını, bunların Kur’anı Kerim ve peygamber sünneti olduğunu söyledi.

– Zina yapılmamasını, hırsızlık yapılmamasını, bir canı haksız yere öldürmemeyi bildirdi.

– Kan davasını kaldırmış ve ilk kaldırdığı kan davasının Abdulmuttalib’in torunu Iyas bin Rabia’nin kan davası olduğunu bildirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.