Dini Soru / Sorular / Vesveseden kurtulamıyorum

Vesveseden kurtulamıyorum

Sponsorlu Bağlantılar

Vesveseden kurtulamıyorum

Soru

Hocam selamun aleyküm. Ben bir dua için 41 yasin i şerif okumaya niyet ettim ve son 5 tane kaldı .36 taneyi nasıl okudum Allah bilir. Abdest alıp yasin okuyup namaz kıldım 2 vakitte 2 tane okudum. Daha sonra peçetemde mahremimden bir yerin kanadığını peçetemde gördüm şimdi onca okuduğum yasin i şerif baştan mı okuyayım? Zaten okurken doğru çıkardım mı harfleri mahreçleri her şeyi tekrar ede ede okuyorum sıkıntıya giriyorum sonra abdestim sıkıştırıyor bir yandan. Vesveseler yüzünden çöktüm hocam gusül abdest namaz hiçbir ibadetimden emin olamıyorum. En ufak şeyden acaba gusül mü almalıyım diyorum kuran yasin okumak istiyorum ama ya cünüpsem kabul olmaz diyorum hep erteliyorum. Namazlarımda hep absdestim sıkıştırıyor. Abdestin sadece farzlarını yapıyorum. Küpe deliklerimle saç diplerimle kulak kıvrımı böyle uzayıp gidiyor vesveselerim anlatsam kaç sayfa yazı olur ama ne olur bir yardım edin hocam. Bir yerden okudum namaz kılıp kur an okuduktan sonra eğer kan görürüseniz: benim amelim bir hak mezhebe uygun gelir. Bu da bana kafidir diye düşünün. Amelden sonra taklit caizdir diyor öyle mi yapmalıyım hocam? Allah aşkına cevap yazın.

Cevap

Aleykum selam hanım kardeşim. Abdestinizin bozulduğunu anladığınız ana kadar yaptığınız bütün ibadetleriniz geçerlidir bunu kafanıza takmayın. Kan veya herhangi bir akıntının gelmesiyle cünüp olunmaz. Cünüp olma durumları bellidir onları iyice öğrenin ve bunlar dışında hiç bir şeyi kafanıza takmayın. Kesin emin olmadığınız hiç bir şeyi tekrar etmeyin. Unutmayın vesveseden dolayı günah yazılmaz. Boşuna endişe yapıyor ve kendinizi üzüyorsunuz. Bu üzülmeniz şeytanı sevindirir.Bir defa yapılacak şeyi asla iki yapmayın. Bunu kesin bir şekilde uygulayın. Allah yardımcınız olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.