Dini Soru / Helaller ve Haramlar / Yalan yere kurana el basmak nasıl affedilir

Yalan yere kurana el basmak nasıl affedilir

Sponsorlu Bağlantılar

Soru

Merhaba, benim şöyle sorunum var eşimle kavga ettim ben facebokta eski erkek arkadasima baktim öylesine esim bunu gordu bana sordu neden baktın diye bende dedim benim resmim vardi kaldırmış mı diye baktm dedim oda kuranin ustune yemin ettirdi yuvamin ve dogmayan cocugum ustune bende etmek zorunda kaldım ettim kavga ediyoruz surekli ve 5 aydir cocugum olmadi ne yapmaliyim?

Cevap

Merhaba hanım kardeşim. Ortada zaten bir yalan yoksa sorunda yoktur. Ama yalan ise bundan artık sadece tövbe edebilirsin. Yuvanın veya doğmamış yada doğmuş olan evlatlar üzerine edilen yemin geçersizdir öyle bir yemin yoktur. Ama kuran üzerine edilen yemin geçerlidir. Tövbe istiğfar et ve bir daha dikkat et. Allah hayırlı ve sağlıklı evlatlar nasip eylesin. Amin.

Yalan yere kurana el basmak nasıl affedilir

Soru

Hocam iyi akşamlar. Hocam ben bir hata yaptım kocama yemin ettim elimi kurana bastım bana bir soru sordu bana dedi ki senin elini bir erkek tuttu mu diye bende yok tutmadı dedim ve yemin ettim elimi kurana bastım ama sonradan aklıma geldi biri elimi tutuğunu. Ben şimdi ne yapmalıyım? hocam lütfen yardım edin çok pişmanım ama gercekten unutmuştum sonradan aklıma geldi ne yapmalıyım?

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Asıl olan sizin için gereken şey sadece tövbe etmektir. Bu konuyu götürüp eşinize izah etmeniz de gerekmez. Bundan tövbe ediniz yeterlidir inşaallah.

Yalan yere yemin etmekle ilgili fıkıh kitaplarımızda şöyle geçmektedir:
Gerçekleşmiş olan olaylarla ilgili yemin edilirse bu yemin olayın ya gerçekleştiği hale uygun bir yemindir veya gerçeğe aykırı bir yemindir. Gerçeğe uygunsa mesele yoktur. Gerçeğe aykırı bir yemin yapılmışsa yalan yere yemin yapılmış demektir. Böyle bir yemin büyük günahlardandır ve alimlerimizin çoğunluğuna göre bunun kefareti yoktur. Çünkü böyle bir yemin sahibini günaha ve ateşe sokmuştur. Bile bile yalan söylemiştir. Yalanın da kefareti söz konusu değildir.

Şafiî alimleri ise böyle bir yemine de keffaret gerektiğini ifade buyururlar. (Şirbinî Muğni c.4 s.325).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kardeşle cinsel ilişkiye girmek günahmı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: yalan yere kurana el basmanın tövbesi, ben yapma diye yalan söyleyip kurana el basılırmı, yalan yere kurana el basmak kefareti nedir

İlgini Çekebilir

Haram yemenin günahı

Sponsorlu Bağlantılar Soru Hayırlı akşamlar bir sorum olacak… bir insan haram kazanç yiyorsa ondan dolayı …

Kardeşle cinsel ilişkiye girmek günahmı

Sponsorlu Bağlantılar Kardeşle ilişkiye girmek günah mı Soru Zina haram evet biliyorum ama çok önemli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.