Dini Soru / Sorular / Yalan yere kurana yemin etmek

Yalan yere kurana yemin etmek

Sponsorlu Bağlantılar

Yalan yere kurana yemin etmek

Soru

Kur’ana yemin etmek zorunda kaldım

Ben birisi ile zina yaptım ve üç yıl sonra birisiyle tanıştım ve bir birimizi çok sevdik ve evlilik kararı aldık ama daha sonra sevdiğim bu adam benim daha önce başka birisiyle zina yaptığımı öğrendi ve tartışmaya başladık ve ben günahımdan utanıp tövbe ettim ve sevdiğim adama dedim ki ben onunla birlikte olmadım sadece sarıldım oturdum ve sevdiğim adam bana şöyle dedi sana kur’ana el bastırıp yemin ettirir isem yemin eder misin diye sordu bende evet cevabı verdim çünkü günahımdan tövbe etmiştim ve her zaman ediyorum ve evlenmemiz içinde onun bana güvenebilmesi içinde benim kur’ana el basıp yemin etmemi istiyor bende edeceğimi söyledim sizce günahı olur mu ama gerçekten ben içten tövbe ettim lütfen bana bir yol gösterin.

Cevap

Hocam uyku uyuyamıyorum doğru dürüst düşünmekten lütfen bir yol gösterip içimi rahatlatın kurana yemin eder ve sevdiğim adamla evlenirsem günahı büyük mü mutsuz olur muyum lütfen acil cevaplarınızı bekliyorum

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Sevgili ile aynı rüyayı görmek

Sponsorlu Bağlantılar Sevgili ile aynı rüyayı görmek Soru Sevgilimle aynı gün ikimizde yangınlı ateşli olan …

Nisa suresi 137. ayet tefsiri

Sponsorlu Bağlantılar Nisa suresi 137. ayet tefsiri Soru Selamun aleykum hocam, internette bir yazı okudum …

3 Yorumlar

 1. Allah sizleri affeylesin. Zina gibi haram fiilden tövbenizi sağlam tutun. Edeceğiniz yemin geçerli bir yemindir. Evlilik sürecinde böyle bir yemin ederseniz daha sonra hemen yemin kefaretini vermeniz gerekir. Bu şekilde ancak izah edebilirim. Allah’a emanet olun.

 2. Sağolasınız hocam allah sizden razı olsun yani yemin edebilirim
  Peki kefaretini nasıl vermem gerekiyor rica etsem bunuda izah eder misiniz

 3. Yemin kefareti nedir ve nasıl verilir?

  Ettiği yemini yerine getirmeyip bozmaktan dolayı lâzım gelen keffârete yemin keffareti denir. Yeminin keffâreti olarak 10 fakiri akşam ve sabah olarak günde iki öğün doyurmak veya giydirmek cihetine gidilir.

  Keffaret yiyecek ve elbise olduğu gibi karşılığı başka bir şey de olabilir. Keffaret ister yiyecek veya bedeli olsun, ister elbise veya bedeli olsun, hepsini birden bir defada bir fakire vermek caiz değildir. Ancak başka fakir bulmakta zorluk çekiyorsa o takdirde aynı fakire her gün sabahlı akşamlı doyacak kadar yiyecek yada bedelini veya aynı fakire her gün bir elbiseyi vermek kafi gelir. Yani keffaret ödenmiş olur.

  Buna güç yetirilmezse, 3 gün ardarda oruç tutulur. Bu oruçların arasına hiç bir mâni girmemelidir. Girerse keffâret bozulur, yeni baştan tutulması gerekir.

  Birden fazla yeminini bozan kimse her bir yemin bozma için ayrı bir keffaret vermesi gerekir.

  Şâfiîlere göre yemin keffâretini ardarda tutmak mecburiyeti yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.