Dini Soru / Sorular / Yemin ettim pişmanım

Yemin ettim pişmanım

Sponsorlu Bağlantılar

Yemin ettim pişmanım

Soru

Ben arkadaşıma çok sinirliyken Allah şahit bir daha sana cevap vermeyeceğim konuşmayacağım diyerek yemin ettim o günden beri cevap vermedim konuşmadım ama şimdi pişman oldum ne yapmalıyım bilmiyorum.

Cevap

Yemin ederken bilerek ve yemin kastedilerek edilen yeminlerden Allah insanı sorumlu tutmuştur. Sizde bu yeminde biraz aşırıya giderek etmişsiniz ki Allah’ı şahit tutmak çok tehlikelidir. Bozulması daha hayırlı olan durumlarda yemin bozulabilir ve ardından tövbe istiğfar ile birlikte yemin kefaretinin yerine getirilmesi gerekir.

Bu konuda yemin hakkında kuranı kerimde şöyle buyrulmuştur:
“Allah kasıtsız olarak ağzınızdan çıkıveren yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptığınız yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutar. Bunun da keffareti, ailenize yedirdiğinizin (kalite bakımından) orta hallisinden on fakire yedirmek yahut onlar giydirmek yahut da bir köle azat etmektir. Bunları bulamayan üç gün oruç tutmalıdır. Yemin ettiğiniz takdirde yeminlerinizin keffareti işte budur. Yeminlerinizi koruyun. Allah size âyetlerini açıklıyor; umulur ki şükredersiniz.” (Mâide: 5/89).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. Dua et namaz kıl ama girdaba yemin etme bence tavsiye…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.