Dini Soru / Sorular / Yemin kefaret vermek

Yemin kefaret vermek

Sponsorlu Bağlantılar

Yemin kefaret vermek

Soru

Selamun aleyküm benim ciddi düşündüğüm bir kız arkadaşım vardı ben ona yemin ederim seni asla bırakmam vazgeçmem dedim ama o başka sebeplerden dolayı benden ayrıldı ben yine dedim seni sevmekten senden vazgeçmem diye ama o bende ayrılınca benim yemin kefaret vermem gerekiyor mu?

Cevap

Aleykum selam. En doğru görüşe göre yemin ederim demek yemin hükmüne geçer. Eğer artık sizde vazgeçmişseniz yemin kefaretini yerine getirmeniz gerekir. Bu konuda şu ayeti kerime yemin kefaretini açıklamaktadır.

Yemini Bozmanın Kefâreti:
“(Yeminin) Kefâreti ailenize yedirmekte olduğunuzun orta (derece) sinden, on yoksulu doyurmak, ya onları giydirmek, yahud bir köle azad etmektir. Fakat kim (bunları) bulamazsa, üç gün oruç tutması lâzımdır. İşte bu, and (yemin) ettiğiniz vakit (onları bozmanın) kefâretidir. Yeminlerinizi muhafaza ediniz. Allah âyetlerini size böylece açıklıyor. Ta ki şükredesiniz.” (Mâide, 5/89) buyurulmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.