Dini Soru / Sorular / Yemin kefareti kimlere verilir

Yemin kefareti kimlere verilir

Sponsorlu Bağlantılar

Yemin kefareti kimlere verilir

Soru

Ben yeminimi bozdum ama çevremde hiç fakir yok karnını doyurabileceğim yolda gördüğüm bir dilenciye günlük on lira versem on gün boyunca kefaret ödenmiş olur mu? Bu kişinin aynı kişi olması mı gerkir ve arka arkaya mı yapmak gerekir veya bu kefaret parasını topluca babaanneye vermek de kefaret olur mu?

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Dede ve ninelere zekat ve kefaret gibi sadakalar vermek caiz değildir. Yemin kefareti miktarı, ramazan ayında fitre miktarı olarak belirlenen miktar göz önünde bulundurulmalıdır.

Keffaret yiyecek ve elbise olduğu gibi karşılığı başka bir şey de olabilir. Keffaret ister yiyecek veya bedeli olsun, ister elbise veya bedeli olsun, hepsini birden bir defada bir fakire vermek caiz değildir. Ancak başka fakir bulmakta zorluk çekiyorsa o takdirde aynı fakire her gün sabahlı akşamlı doyacak kadar yiyecek yada bedelini veya aynı fakire her gün bir elbiseyi vermek kafi gelir. Yani keffaret ödenmiş olur.

Buna güç yetirilmezse, 3 gün ardarda oruç tutulur. Bu oruçların arasına hiç bir mâni girmemelidir. Girerse keffâret bozulur, yeni baştan tutulması gerekir.

Yemin kefaretinin sarf yeri, zekatın sarf yeridir. Yani, yemin kefareti zekat gibi yalnız fakirlere verilebilir. Dolayısıyla, 10 fitre bedeli olan bir yemin kefareti on fakire dağıtılması gerekir. Yemin sahibi, kendi yemin kefaretini yiyemediği gibi kendi usul (ana-babasına) ve füruuna (evlatlarına) da veremez, zenginlere de veremez. Denildiği gibi fakirin hakkıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: yemin kefareti kimlere verilir, yemin kefareti kime verilebilir, yemin kefareti kimlere verilir diyanet

İlgini Çekebilir

Kız arkadaşı ile sevişmek yada öpüşmek günah mı?

Sponsorlu Bağlantılar Kız kıza sevişmek yada öpüşmek günah mı? Soru Ben bir kızım ve kız …

Kadınların çalışması caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar Kadınların çalışması caiz mi Soru Kadınların çalışması caiz midir kısaca açıklar mısınız. İslam …

4 Yorumlar

  1. Peki denk geldikce yolda gördüğüm fakirlere farkli zamanlarda bir gunluk yiyecek miktarini verebilir miyim ve bu kac paraya tekabul eder lutfen cevaplayin teşekkürler

  2. Eğer peşpeşe verme imkanı bulamazsanız o zaman ara verilebilir. Yemin kefareti miktarı günlük olarak bir fitre miktarıdır. Geçen sene diyanetin Türkiye için belirlediği miktar sanırım 12 tl idi. Yani yaklaşık olarak 120 tl karşılığı eder.

  3. Ben birsey icin yemin ettim ve bozmak istiyorum yemin parasi odemek istiyorum ve bu benm 2 evliligim birinci evliligimden bir olum var bazi sartlardan dolaya yanima alamiyorum benm kndi annem bakiyo bu yemin parasini ogluma vere bilir miyim

    • Yemin kefaret parası kız veya erkek evlada verilmez. Aynı şekilde çocuklarda anne ve babalarına vermeleri caiz değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.