Dini Soru / Sorular / Yemini bozmanın hükmü

Yemini bozmanın hükmü

Sponsorlu Bağlantılar

Yemini bozmanın hükmü

Soru

Bir yere gideceğim diye yemin ettim kesin zaman belirtmedim şimdi gitmek istemiyorum vazgeçsem yeminim bozulmuş olur mu ? Gitmek istemiyorum vazgeçiyorum Kefaretini ödesem olur mu ? Nolur yardim edin

Cevap

Değerli kardeşim. Edilen yeminden daha hayırlı bir durum ortaya çıkarsa zaten yemin bozulur ve ardından yemin kefareti yerine getirilmelidir. Eğer yemininizi bozacaksanız önce yemin bozulur ve daha sonra yemin kefareti yerine getirilir.

Kur’ân-ı Kerim’de yemin kefaretinin nasıl ve hangi sırayla verileceği şöylece açıklanmıştır:
“(Yeminin) Kefâreti ailenize yedirmekte olduğunuzun orta (derece) sinden, on yoksulu doyurmak, ya onları giydirmek, yahud bir köle azad etmektir. Fakat kim (bunları) bulamazsa, üç gün oruç tutması lâzımdır. İşte bu, and (yemin) ettiğiniz vakit (onları bozmanın) kefâretidir. Yeminlerinizi muhafaza ediniz. Allah âyetlerini size böylece açıklıyor. Ta ki şükredesiniz.” (Mâide, 5/89) buyurulmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

8 Yorumlar

  1. Hocam belirli bir zaman belirtmediğim için gitmesem bozulmuş olur mu ? Bu konda kafam karışık

  2. Hayır olmaz eğer yemini bozarsanız yemin kefareti gereklidir. Allah’a emanet olun.

  3. Hocam ben kesin Zaman belirtmedim gidecem dedim gitmesem yeminim bozulur mu yeminimi bozmak istiyorum nasıl bozacağım

  4. Gitememeye ne zaman kesin karar verirseniz o zaman kefaret çıkarırsınız. Zaman belirtmediğinizden dolayı acele etmek zorunda değilsiniz ama siz karar vermiş gibisiniz. Eğer karar veripte gitmezseniz size yemin kefareti düşer.

  5. Hocam ALLAH sizden razı olsun baya kafa takılmısti ALLAHA emanet olun.

  6. Allah sizlerden de razı olsun kardeşim. Ne zaman bir sorunuz olursa bekleriz. Allah’a emanet olunuz.

  7. Meraba iyi günler hocam ben kız arkadaşımı aldattım ve buna seni aldatmadım diye yemin ettim annemin üstüne 4 ablam var ablalarımın yeğenlerimin üstüne ve şu an 10 gündür hastanede annemin başında yatıyorum sağ eli tutmuyor edilen yeminlerin kefaretini araştırırken bi yazı okudum ve “Yemin sağ taraf ve dolaylı olarak sağ kolu ifade eder diye”…!!Ne gerekiyorsa yapmak istiyorum Allah katında yaptığım yanlışları afettirmek için??

    • Merhaba kardeşim. Allah annene acil şifalar versin. Bu dediğin şeyler yemin değildir. Çünkü yemin sadece Allah adına edilen yemin geçerlidir. Bu dediklerin birer bedduadır. Annenin hastalanması bu yüzden olmuştur diyemeyiz. Senin yapman gereken şey samimi bir tövbe ile tövbe etmendir. Ayrıca annenin şifa bulması için fakirlere bir miktar sadaka ver.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.