Dini Soru / Sorular / Yetimlere yardım etmenin önemini ayet ve hadislerle açıklayınız

Yetimlere yardım etmenin önemini ayet ve hadislerle açıklayınız

Sponsorlu Bağlantılar

Yetimlere yardım etmenin önemini ayet ve hadislerle açıklayınız

Soru

Yetimleri emreden ve tavsiye eden ayet ve hadislerden örnekler verir misiniz? Yetimlere yardım etmenin önemi ile ilgili ayet ve hadisler açıklar mısınız? Allah sizlerden razı olsun.

Cevap

İslam yetimlerin haklarını garanti altına almıştır. Yetimleri korumak ve yetimlere yardım etmek çok büyük bir sevap olarak bildirilmiştir. Allah yetimlere yapılan iyilikleri kuranı kerimde ve peygamber aleyhisselam ise hadisi şeriflerinde bildirmiştir.

Ayeti kerimelerde şöyle buyrulur:

Hani, biz İsrailoğulları’ndan, “Allah’tan başkasına ibadet etmeyeceksiniz, anne babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz, herkese güzel sözler söyleyeceksiniz, namazı kılacaksınız, zekâtı vereceksiniz” diye söz almıştık. Sonra pek azınız hariç, yüz çevirerek sözünüzden döndünüz. (Bakara – 83)

Sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: “Hayır olarak ne harcarsanız o, ana-baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak ne yaparsanız, gerçekten Allah onu hakkıyla bilir.” (Bakara – 215)

Yetimlere mallarını verin. Temizi pis olanla (helâli haramla) değişmeyin. Onların mallarını kendi mallarınıza katıp yemeyin. Çünkü bu, büyük bir günahtır. (Nisa – 2)

Rasulullah (sav) hadislerinde şöyle buyurur:

Ben ve yetimi himayesine alıp, bakıp gözeten kimse, cennette şöyleyiz” diye buyurdu ve aralarını hafifçe ayırarak şehadet parmağı ile orta parmağını işaret etti. Buhari. 10.436

Hz.Peygamber (s.a.), huzuruna gelerek, kalbinin katılığından yakınan bir adama, şunu tavsiye etmiştir: “Kalbinin yumuşamasını istiyorsan, yoksulu doyur ve yetimin başını okşa.” (Ahmed bin Hanbel, age, 2/263, 383, 387)

Dul ve yetimlerin ihtiyacına koşan, Allah yolunda cihad edenlerle, gündüzün oruç tutup geceyi ibadetle geçiren gibidir. (Buhari)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.