Dini Soru / Sorular / Zar atmak haram mı

Zar atmak haram mı

Sponsorlu Bağlantılar

Zar atmak haram mı

Soru

Selamünaleyküm hocam.Zar atmak İslam dininde caiz mi? Kumara girmeyen oyunlarda zar atmak mesela kızma birader gibi..?Ayrıca caiz değilse neden değil? Allah’a emanet olun.Ayrıca çok yararlı bir site.

Cevap

Aleykümselam,
Değerli kardeşim, zara kumar masalarında veya oyunlarda gerek duyulur. Dinimiz kumarı yasaklamıştır. Bunu göz önünde bulundurduğumuz de elbette zar atmak günahtır. Oyunlarda atılan zar da dinen caiz değildir. Çünkü oyunlar zaman kaybıdır. Oyun oynanarak geçirilecek zaman yerine kendimizi ve ahiretimiz için daha güzel şeyler yapabiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: kızma birader oynamak günah mı, zar neden haram, dinen zar atmak ne anlama geliyor, zar caiz mi

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

 1. selamun aleykum kızma birader oyunu günah mı günahsa lütfen cevap verin çünkü kardeşlerimle oynuyoruz günahsa oynamayalım teşekkürler.

 2. Zar atılarak oynanan ve kumar olmayan oyunlar haram değildir ama mekruh oldukları bir gerçektir. Çünkü bunlar kumar aletleridir ve zamanla tehlikeli olabilirler. En doğrusu oynamamaktır.

  Ayrıca oyunların haram olmaması için şu şartlara riayet etmek gerekir:

  a) Oynamaya dalıp namazı geçirmemek.
  b) Kumara âlet etmemek.
  c) Oyun sırasında dilini kötü sözlerden sakınmak.

  Kumar: İslâm kumarı yasaklarken belli bir şeklini kastetmemiş, mana ve neticesini hedef almıştır. Hangi âlet ve metodla oynanırsa oynansın, oyunun —önceden belli olmayan— sonunda taraflardan biri veya birkaçı kâr yahut da zarar edecekse kumar gerçekleşmiş demektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.